| anonim_4396 a întrebat:

...Ieri dupa scoala (deci la 500 de m departare de scoala) imi bateam joc de un copil din alta clasa, iar el a dat in mine cu piciorul, dar nu m-a lovit si cum era multa lume in jur nu puteam sa nu i dau si eu ceva asa ca i-am dat un pumn in dreapta nasului chiar sub ochi si a inceput sa ii curga sange. Astazi de dimineata vine diriginta si imi zice ca o sa am media scazuta la purtare si ca luni trebuie sa vina un parinte la scoala si mi-a mai zis si sa fiu multumit ca nu a facut ala certificat medico-legal. Acuma nu stiu ce sa zic... am 16 ani deci sunt minor si am aceeasi varsta cu baiatul ala la scoala are ce sa imi faca daca nu am fost in incinta scolii si cat timp are voie ala sa faca certificat medico-legal dupa incident. Maine nu facem scoala si pana luni ma gandesc ca o sa-i treaca, astazi a avut o umflatura unde l-am lovit nu avea alte semne poate i se invineteste ce pot pati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| DaniAguero a răspuns:

Erai in timpul programului scolar? Oricum, nu o sa ii treaca pana luni, o sa se dezumfle si o sa se faca galben-verzui.

| Takeen a răspuns:

Ai spus bine,nu prea are ce sa iti faca nimeni,esti minor,nu vad ce legatura are media cu faptul ca i`ai tras un pumn in nas aluia,dar na,profesorii vad altfel lucrurile,dupa ce pleaca toti de la scoala sau nu mai e nimeni la scoala,atunci se considera ca esti in afara scolii,dar in drum spre casa pana ai intrat in casa si te`ai schimbat debea atunci esti ''ca si cum ai fii la scoala''dar nu vad legatura,dupa parerea mea cel mai bine e sa ii spui cum au stat lucrurile dirigintei tale,si sa ii spui ca ai fost in afara scolii la multi metri departare, sau sa le spui parintilor tai, sunt sigur ca vor face imposibilul sa te scoata din aceasta situatie, si pe viitor fii mai precaut, abtine`te. funda?

| acinorev a răspuns:

Nu ai facut bine ca ai actionat cu violenta si eu inteleg ca nu vrei sa ai probleme, insa trebuie, in primul si in primul rand, sa ii ceri scuze sincere acelui tip. Dupa care, spune-le si explica-le clar parintilor ce a fost in capul tau (nu cred ca vor fi prea fericit sa primeasca un mail de la diriga ta,, de ce nu au venit la scoala luni ca copilul lor s-a batut") si adu cat mai multe argumente in favoarea ta. Dupa aceea, parintii tai ar trebui sa rezolve problmea luni, cu diriga ta, si sa regleze conturile. Nu stiu, n-am nicio idee ce za zic despre certficicatul medico-legal...
Succes si nu te mai angaja in batai!

| AndreiDr a răspuns:

Ciuricuuuuu laughing) esti beat! Semnat colegu tau Andrei laughing

| rrazvanel a răspuns:

@DaniAguero : Nu eram in timpul programului scolar. Am terminat orele la ora 13:50 si bataia a fost pe la 14:15

Nu eram in curtea scolii... Diriginta este impotriva mea si a sunat-o pe maicamea imediat ce a aflat de la dirigintele baiatului care l-am batut.
Am uitat sa precizez ca ala a inceput sa dea in mine

| thegeaba a răspuns:

Ceea ce ai facut tu se numeste auto-apararare. In momentul in care cineva vrea sa te loveasca esti in legitimitate sa te aperi lovindu-l si tu pentru a-l destabiliza. Daca avea un cutit ce faceai, stateai sa-l bage in tine? Deci asa ceva trebuie invocat in consiliul profesoral si in fata dirigintei. Nici in fata legii nu raspunzi penal, pentru ca este legitima aparare.
In alta ordine de idei, esti un mare cretin. Numai un dobitoc isi bate joc de alti oameni fara motiv.

| DaniAguero a răspuns (pentru rrazvanel):

Explica-le parintilor tai si dirigintei ca tu doar glumeai cu el.El nu a inteles gluma si te-a lovit iar tu te-ai aparat si punct.In fond el te-a lovit primul deci nu ai nicio vina, a fost auto-aparare.Si pe viitor fii mai precaut, astfel de lucruri nu iti aduc altceva decat belele.
A, ala trebuie sa fie un mare fatalau.Adica tu sari la bataie si tot tu te duci cu para? Pai ori suntem golani ori nu mai suntem? laughing Bafta, ai grija ce faciwinking

| BlueViP a răspuns:

Doar nu moare de la un pumn? Nu are voie sa iti scada media daca nu era in incinta scolii, nici macar in timpul programului scolar, daca figurezi ca absent.

| DaniAguero a răspuns (pentru BlueViP):

Ba da, are voie pentru ca tu reprezinti intr-un fel scoala respectiva si prin astfel de incidente faci numele scolii de ras. Oricum in cazul lui @rrazvanel nu ar trebui sa ii scada pentru ca a fost legitima aparare.