| anonim_4396 a întrebat:

Imi cade parul incredibil de tare. Deja intr-o luna de cand imi cade, am ramas cu jumatate din cat era. Analiza am facut, sunt toate bune. Am fost la dermatolog, am facut tratamentul, am luat si vitamine, nici macar o schimbare. Imi cade la fel de mult. Oricum am parul rar si subtire, dar de cand mi-a cazut am intrat intr-o depresie. Nu stiu care e cauza, nu sunt stresata, nu am trecut prin nimic care sa ma supere. Acum sunt trista din cauza parului! Va rog, raspundeti sau sfatuiti doar cei care au trecut prin asta si tratamentul pe care l-au urmat a dat roade. Nu vreau masti homemade, pentru ca ceaiul nu trateaza o pneumonie grava. Am facut si astea si evident, cum m-am asteptat, rezultat zero. Dau funda! Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Genetica de la parinti sau neamuri ti se trage. Cu 1600£ in uk se face implant de par si mi se pare pret bun. Dureaza 10h procedura si astepti pana e gata. In Romania vreo 2000 sau 3000€ costa manopera

| oany a răspuns:

Ai incercat uleiul de ricin? Te ajuta sa il regenerezi.De asemenea un tratament bun ar fi Revalid capsule si sampon + lotiune de la ANAPHASE.Sunt testate in aceasta combinatie si dau rezultate.Incearca! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Observ ca sunt mai multi cu problema caderii parului bruste. Si eu ma confrunt cu acelasi problema, dar numai in varful capului. Am luat vitamine, sampon special dar tot asa.
Eu is baiat, la noi nu e asa problema mare ca la voi fete.

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mancarea semipreparata e de vina de aia cade parul jos & lipsa vitaminei D + genetica se trage. Alpecin e un sampon care trebuie folosit zilnic si lasat 1min pe par inainte de a fi indepartat. No sa mai cada jos eu as face implant de par apoi as folosi samponu ala daca as ajunge in halu ala

| CosminBoss22 a răspuns:

Încearcă să nu te mai speli așa des pe cap

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ca baiat, am "mostenit" calvitia clasica din familie, deci nu e neaparat afectiune, si am incetinit-o cu Minoxidil. Am vazut ca este si pentru femei, insa e un produs ce creeaza un fel de dependenta, cel putin in varianta masculina (cat te dai, atat tine efectul). Actioneaza la nivelul circulatiei scalpului.
Uleiul de ricin e cel mai bun supliment 'homemade', intareste parul existent, transforma si puful in par, dar nu rezolva caderea parului, doar il hraneste.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incearca rogaina s-ar putea sa ai alopecie androgenica
Mostenita de la parinti/neamuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Vitamina D folosesc de mult timp. Acuma iau vitaminele B. Genetica poate e de vina, dar pe la 35+ ani pe acolo. Oricum ca baiat si daca te tunzi zero este OK. Dar la o fata cea care a postat intrebarea este nasol de tot. Aspectul estetic al unei fete este data in mare masura de parul ei

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi.as face implant daca nas avea par