| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie de ce simt nevoia sa mananc dulciuri in fiecare zi? Ciocolata,briose, gogosi? Stiu ca nu sunt bune si vreau sa renunt la ele dar nu pot rezista daca nu mananc ceva dulce.Cateodata ma trezesc noaptea din somn sau daca nu pot sa adorm, incep sa mananc ceva dulce sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

Zaharul acționează ca un drog iar tu se pare că ești dependent

| doctorandus a răspuns (pentru xSega):

Jeanne Calment a fumat cea mai mare parte a vietii ei, bea vin si manca ciocolata zilnic. 1kg ciocolata/saptamana. A murit la varsta de 122 ani.

| STSickSide a răspuns:

Eu nu inteleg de ce nu mi plac dulciurile

| CEACLIU a răspuns:

Ar trebui sa iti masori glicemia...sa vezi daca ai inceput de diabet.

| Carter_Flore_1999 a răspuns:

Nu e nici diabet nici alte prostii. E bine sa mananci dulce pentru ca organismul are nevoie de zahar in fiecare zi. Ideea e ca trebuie sa scazi treptat saptamanal doza de zahar. Cand te trezesti noaptea, du-te si bea incet un pahar cu apa si aseaza-te inapoi la somn fara sa mananci dulciuri. Daca nu ai ambitia de a incepe macar de aici, fara dulciuri seara, nu vei avea ambitia nici mai departe de a ajunge la o doza normala. Si eu mananc de rup dulciuri, dar trebuie sa stii cand sa te opresti.