| mnopqr a întrebat:

In timp ce ma barbieream m-am taiat din greseala. Daca am folosit un aftershave al varului meu(care are herpes) sambata seara si mi-au aparut 2 bubite in coltul gurii luni(deci a trecut o zi intre timp), este posibil ca asta sa fie cauza herpesului? Sau timpul e prea scurt ca sa apara asa de repede bubitele? Ar putea fi mai veche infectia(si sa nu-mi fi dat eu seama?)? Inainte nu am mai avut simptome!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Rockg666 a răspuns:

Mhm nu prea cred că are cum să fie veche infecția... dacă era așa îți mai apărea.
Și eu am herpes...și mai întâi îmi apar bubițele alea mici...mie îmi apare din 2 in 2 ani herpesul.
Și de obicei in prima zi simți ceva in coltul gurii și în a 2a zi îți apar bubițele.

| Blecky a răspuns:

Trebuie sa te duci la un control... daca mergi mai tarziu... poate nu va fi bine

| Xaya a răspuns:

Am avut si eu herpes de multe ori, chestia e ca odata ce iti apare prima oara, virusul ramane in corp si se poate manifesta din nou peste ani. Nu prea ai ce face in afara de a astepta, bubitele trebuie sa dispara in maxim 2 saptamani. daca vrei sa grabesti vindecarea exista diferiti plasturi si creme care se aplica pe buba. Taietura nu are nici o vina, ar fi aparut doar daca foloseai ustensilele varului tau. De aia chestiile astea nu se impart. Ai grija insa! nu te atinge la ochi pentru ca herpesul se poate transmite si poate afecta corneea!

| mnopqr explică (pentru Rockg666):

Imi poti spune cat dureaza si cum se manifesta la tine?

| Rockg666 a răspuns (pentru mnopqr):

Păi durează puțin la mine... mi-am cumpărat o cremă de la farmacie și în maxim 2 zile îmi dispare.
Înainte să îmi cumpăr crema îmi trecea abia peste o săptămână dar acum depinde de fiecare persoană.
Crema se numește Aciclovir...nu mai țin minte exact cât am dat pe ea...dar cred că e până în 10 lei.
Și înafară că îmi apar bubițele alea... începe să mă usture un pic zona respectivă și să îmi fie un pic greu să deschid gura atunci când vreau să vorbesc sau să mănânc.