| Karmesytta a întrebat:

In timpul simularii examenului am simtit intepaturi la inima..la un moment m-am panicat si am inceput sa tremur si ma tot intepa (erau intepaturi suportabile)de la ce este?sad am 15 ani si nu am fost deloc stresata

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Cel mai probabil junghi intercostali.
Esti prea taranara sa ai probleme cardiace, stai linistita.
Un ECG este bine venit pentru determinarea anumitor probleme, la fel si analizele uzuale.

Sanatate!

16 răspunsuri:
| dasdsad a răspuns:

Asta e o problema care o am si eu. Nu-ti face griji, nu inima te inteapa si cand ti se contracta coastele, una din coaste iti atinge foarte putin un organ si de aceea simti asta. De la profesoara am aflat si eu (sunt la liceu de biologie). Nu trebuie sa fi stresata neaparat...cand patesti asta, inspira adanc si a-i sa vezi ca te inteapa mai tare, doar nu te jucahappy

| FoCa01 a răspuns:

Te gândești ca poate te-ai panicat pe moment! Si eu mai am din când în când probleme similare, ca sa scap îmi țin respirația vreo 10 sec sau încerc sa ma calmezwinking! Funda?

| michelia a răspuns:

Lipsa de calciu si magneziu.Mai ales magneziu daca aveai si tahicardie ( iti batea inima tare, repede).
Normal ar fi sa mergi la medic pentru analize ca sa-ti stabileasca dozajul.
Si fata mea are probleme similare si face cura de magneziu 10 zile pe luna ( magneB6 cite o pastila pe zi) si apoi 10 zile calciu cu vitamina D, in lunile de toamna- primavara ( din septembrie pina in aprilie inclusiv).

| DraudeS a răspuns (pentru michelia):

Buna ziua!

Aveti grija cu magneziul, in special la copii mici.
Cunosc cazuri unde au venit la urgenta din cauza excesului de magneziu, aproape sa le "prajeasca" creierul.

Sanatate!

| michelia a răspuns (pentru DraudeS):

Multumesc, are 16 ani si o tableta pe zi e fara risc.

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Poate fi tahicardică, dau pur și simplu s-a speriat ceea ce a făcut-o să tremure și să fie tahicardică în momentul respectiv. Poate face un EKG și rezolvă problema sau un EchoCard dacă e nevoie.
Oricum bine punctat cu magneziu!

| DraudeS a răspuns (pentru michelia):

Buna ziua!

Este fara risc atata timp cat are nevoie.
Atata timp cat analizele nu i-au iesit bine la magneziu, iar doctorul a prescris reteta si doza de administrare.

Sanatate!

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Nu cred ca este tahicardie fiind prea mica.
Daca stau sa ma gandesc as opta pentru niste junghiuri pe baza de stres sau emotii fiind in perioada examinarii scolare.

Sanatate!

| michelia a răspuns (pentru DraudeS):

Si eu am fost mereu tahicardica, niciodata " prea mica" pentru asta. De unde asa teorie?

| Azµre a răspuns (pentru DraudeS):

Poate fi eraditar... de exemplu eu sunt tahicardic datorită faptuluio că maicămea este tahicardică.
La ea probleme pot porni nu numai de la stres... ci și de la cola, energizante, dulciuri...

| DraudeS a răspuns (pentru michelia):

Buna ziua!

Nu am spus ca nu este posibil, am spus ca este putin probabil.
Tahicardia este o boala, in general determinata de stres, anxietate, palpitatii, extrasistole ventriculare / atriale / etc., consum de tutun / alcool / droguri / cafeina. La varsta de 15 ani imi este greu sa cred ca detine vre-una din "calitatile" de mai sus.
Am spus ce este cel mai probabil, nu ce are. Nu sunt medic cardiolog, nu am cercetat pacientul nici clinic nici para-clinic sa pot da macar o idee de diagnosticare.

Sanatate!

| DraudeS a răspuns (pentru Azµre):

Nu este ceva cert daca tahicardia este mostenita sau nu. Au facut "n" studii pe aceasta teorie. Posibil, ca persoana care da nastere sa aiba probleme cu tensiunea s.a. ca, copilul in urma problemei sa sufere de tahicardie.
Da, cel mai probabil la varsta de 15 ani asociatia stresului cu carbogazoasele cafeina + exces de glucoza, determina tahicardia.

Sanatate!

| michelia a răspuns (pentru DraudeS):

Tahicardia este o afectiune care poate avea multe alte cauze decit cele cardiologie. Spasmofilia, hipertiroidismul de exemplu se incadreaza aici.
Hai sa nu derutam fata. Nimeni dintre noi nu a consultat-o, fiecare are o parere ( ceruta de ea, desigur)
Cel mai avizat sa-i puna un diagnostic este medicul de familie si aici cred ca sintem cu totii de acord.

| Azµre a răspuns (pentru michelia):

Să nu zic Cardiologul... dar măcar să ajungă la medicul de familie...

| michelia a răspuns (pentru Azµre):

Medicul de familie poate s-o trimita la cardiolog, sau la endocrine, sau nicaieri. El decide.

| viotedy a răspuns:

Lipsa de magneziu, de calciu, stresul.