| IonutMihai092 a întrebat:

In urma efectuarii secretiei uretrale mi-a fost depistata bacteria numite Haemophilus parainfluenzae. Eu doar aveam mancarimi si urinari frecvente iar dupa diverse tratamente am ramas doar cu ceva mancarimi reduse in zona vezicii urinare si a uretrei. Bacteria scrie ca ar fi sensibila la ampicilina, voi ce stiti despre ea? Este ceva grav sau se duce cu un tratament adecvat? Multumesc? Eu pe net am gasit ceva de pneumonie dar nu prea e cazul nu am asa ceva...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Bacteria poate da şi pneumonie. Trebuie să iei tratament cu Antibiotic şi eventual să vezi de ce ai o asemenea bacterie. Trebuie să îți facă o ecografie la rinichi şi căile urinare.

| IonutMihai092 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am facut ecografie si la rinichi si cai urinare nu am nimic, iar referitor la pneumonie nu am nici cel mai mic simptom de asa ceva

| IonutMihai092 explică (pentru IonutMihai092):

La mine e doar o mancarime total suportabila si uneori pe neresimtita undeva aproape de zona vezicii si atat.

Bula
| Bula a răspuns:

O infectie netratata corespunzator poate face complicatii, atacand mai multe organe.
Concluzie: daca bacteria este sensibila la ampicilina, atunci fa tratamentul cu ea, iar dupa tratament verifica (laborator) daca a disparut!

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IonutMihai092):

Nu ai cum să faci pneumonie la o bacterie care se găseşte în uretră decât dacă eventual o înghiți. Bacteria poate da pneumonie când e în plămâni nu în penis. Asta am vrut să spun.

| IonutMihai092 explică (pentru Bula):

Clar o sa merg la medic sa mi dea reteta si oi vedea ce tratament imi da, faza e de unde e luata sau cum se ia bacteria asta si daca e ceva nasol sau nu

| IonutMihai092 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am inteles. Faza e ca nu inteleg ce bacterie e asta si de unde a aparut sau mai clar cum se ia de s-a localizat fix pe uretra. Cat de grava e bacteria asta sau? O sa merg oricum sa mi se dea reteta sa iau tratament pentru ea clar...

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IonutMihai092):

Bacteria este parte din flora ta, nu ai luat-o de nicăieri. Ai un sistem imunitar foarte scăzut în perioada asta şi trebuie neapărat să aflii de ce. Începe prin a face analizele şi cu numărătoarea diferențiată a globulelor albe să aflii dacă nu cumva ai neutropenie.

| IonutMihai092 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am analizele facute acum o saptamana si sunt perfecte, o sa iau tratament pentru asta si sa vad daca dispare, multumesc...

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IonutMihai092):

Ar trebui să dispară de la tratament, nu e ceva greu de tratat.

| IonutMihai092 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mai sunt nevoit sa stau cateva zile asa, poate sa se agraveze sau?

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru IonutMihai092):

Nu o să se agraveze, dar o să te mănânce şi o să fie supărător.

Bula
| Bula a răspuns (pentru IonutMihai092):

Infectiile le poti lua aproape oriunde.
Doar lipsa tratamentului este periculos, daca microbii nu sunt recunoscuti de sistemul imunitar si nici nu sunt tratati in mod corespunzator.