| Anafjfj a întrebat:

La biorezonanță magnetică se poate vedea dacă ai cancer de colon? Sufar de constiaptie de 3 ani.Eu mi-am făcut biorezonanță magnetica și mi s-a spus ca constipația ar veni de la digestia lentă și colonul meu funcționează cum trebuie. Daca era un început de cancer tumoră ceva se vedea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Smmo a răspuns:

Nu stiu ce se vede la aparatele alea mai noi, am fost si eu o data demult si mi-au indrugat niste povesti... care nu erau valabile nici atunci si nici mai tarziu nu s-au manifestat.
Mergi la o policlinica si fa-ti un CT, RMN. In general, nu te mai gandi la boli grave. Daca nu ai altceva, constipatia va trece daca vei bea lichide mai multe si vei manca mai mult ulei si maioneze, daca vei consuma fructe laxative, daca nu vei sta toata ziua asezat si vei avea activitate fizica - sport, treburi prin casa, plimbari etc.

| Anafjfj explică (pentru Smmo):

Dacă îmi fac RMN intestinal s-ar vedea dacă am cancer colorectal?

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medici adevarati. Biorezonanta=escrocherie medicala.

| Anafjfj explică (pentru doctorandus):

Dacă îmi fac RMN se vede daca am cancer?

| doctorandus a răspuns (pentru Anafjfj):

Biorezonanta magnetica te costa 200 lei. Cati bani dai, atata face.

Un RMN costa de te rupe (daca nu e compensat de asigurarile medicale).

| doctorandus a răspuns (pentru Anafjfj):

Iar astia de pe https://medimar.ro/tarife-rmn/ probabil au primit aparatura pe gratis (de la ajutoare internationale) si nu trebuie s-o plateasca.

| Smmo a răspuns (pentru Anafjfj):

Daca e mare se vede si la o ecografie obisnuita, daca e mai mic se vede la RMN iar daca e microscopic nu se vede. Cu trimitere de la medicul de familie sau specialist poate fi si gratuita investigatia - dar iti vor da doar daca au suspiciuni intemeiate.
https://www.medicover.ro/......1063,n,285

| Anafjfj explică (pentru Smmo):

La RMN îți face înainte anestezie? Doar procedura? E periculos?

| Smmo a răspuns (pentru Anafjfj):

Nu iti face anestezie ca nu are de ce, stai acolo intins pe un pat, bagat intr-un cilindru de metal si astepti sa treaca timpul. Daca este nevoie sa iti faca RMN cu substanta de contrast iti va pune un cateter, daca nu este necesar, nu iti face. Uite aici mai multe despre procedura:
https://biomedscan.ro/rmn-ce-inseamna-nativ/

| dullcat a răspuns:

E adevarat ce se spune despre cancer, ca e boala secolului, dar e ridicol sa crezi ca asta e diagnosticul la orice problema pe care o manifesteaza corpul tau.Sunt aici foarte multe intrebari de acest fel.

| natur a răspuns:

Cancerul de colon prezinta semne mult mai serioase. Cel mai bine este sa iei masuri simple de evitare a constipatiei. Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/constipatia