| Florinsky a întrebat:

La cat timp dupa ejaculare se poate realiza o sarcina? nu ma refer sa se vada pe testele de sarcina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| brunetelu a răspuns:

Ejacularea fetei sau a baiatului?

| lpavel a răspuns:

La 2-3 zile!

| Balan_Ioana_1988 a răspuns:

•30% din cupluri concep inca de la primul ciclu menstrual (prima luna)
•59% concep in decursul a trei cicluri (trei luni)
•80% concep in decursul a sase cicluri (sase luni)
•85% concep in decursul a 12 cicluri (un an)

| Florinsky explică (pentru brunetelu):

Ejacularea baiatului.in fata laughing

| Florinsky explică (pentru Balan_Ioana_1988):

Nu-ti inteleg raspunsul...

| brunetelu a răspuns (pentru Balan_Ioana_1988):

Ioana era vorba de cand iti dai drumul nu de menstruatie

| Florinsky explică (pentru brunetelu):

Corect

| Felys a răspuns:

La cateva secunde dupa ejaculare poate sa ajunga un spermatozoid sa fecundeze un ovul, sunt foarte rapizi juniorii

| Florinsky explică (pentru Felys):

Dar in cazul in care ovulatie este sporadica? happy

| Felys a răspuns (pentru Florinsky):

Fecundarea poate avea loc doar in momentul cand un spermatozoid intalneste in drumul lui ovulul, altfel nu, fara un ovul nu exista fecundare, ovlatia dureaza vreo 2 zile, spermatozoizii traiest in jur de 5 zile, trebuie sa se intalneasca si trebuie sa fie suficient de puternici pentru a fuziona

| Balan_Ioana_1988 a răspuns (pentru Florinsky):

Adica nu este o regula. poate varia depinde de fiecare baiat si fiecare fata.
am spus cuplu pentru ca un baiat poate ejacula intr-o fata care ramane insarcinata in prima luna. si tot acelasi baiat o poate face cu o fata care ramane insarcinata dupa 2.3.4 luni de "incercari". Deci nu este o regula ca dupa primul contact si prima ejaculare sa ramana insarcinata. Procentul e cel care l-am scris mai sus.

| Balan_Ioana_1988 a răspuns (pentru brunetelu):

Ovulatia este un proces al ciclului menstrual Fecundatia reprezinta unirea spermatozoidului cu ovulul.

| Danysan a răspuns:

Atunci cand Sperma ajunge la Ovul. Daca Sperma nu a gasit nimic in Vagin poate sa reziste in jur de 3-4 Zile si sa atepte sa coboare Ovulu daca e in Perioada respectiva.Cel mai indicat e sa faca un Test de Sange pentru ca apare dupa 7-8 Zile comporativ cu alte Teste. Important e si de cat de Fertila e Partenera dar la un Ciclu Neregulat riscurile scad drastic.Calmeaza-te.

| Florinsky explică (pentru Danysan):

Multumesc happy asta tot incerc de cateva zile dar chiar nu pot...trebuie sa mai astept pana marti sa faca testul de sarcina..simt ca innebunesc happy

| Lisa01 a răspuns:

Nu inteleg nelamurirea ta... spermatozoizii traiesc maxim 3 zile in perioada asta pot sa fecundeze ovulul.

| Danysan a răspuns (pentru Florinsky):

Incearca sa te gandesti la ceva care sa te faca sa uiti. Important e ca, inca nu se poate spune cu exactitate daca s-a intmplat sau e doar o presupunere.Pana face Testu poti sa te mai calmezi. Posibilitatea e foarte mica asa ca stai calm.