| Feyenooord666666 a întrebat:

La ce doctor trebuie mers cand ai dureri de spate (coloana)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| Diana661 a răspuns:

La kinetoterapeut, iar daca va fi cazul acesta te va trimite la neurolog sau reumatolog.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ortoped, dar trebuie sa mergi intai la medicul de familie sa-ti dea trimitere.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Diana661):

Ortopedul este specialistul care face asta. Kinetoterapeutul face doar tratament, neurologul doar daca are problema cu sistemul nervos iar reumatologul este medicul (citez) "care are specialitatea medicală care se ocupă de diagnosticul şi îngrijirea bolilor şi tulburărilor funcţionale ale țesuturilor conjunctive și ale sistemului musculoscheletal, adică ale aparatului locomotor." Deci nici unul n-are legatura cu coloana vertrebrala. E adevarat ca acea coloana poate afecta nervul dar tratamentul se poate face la Ortoped.
Exemplu: https://www.medlife.ro/......torii.html

| JackBoston a răspuns:

Daca durerea coboara si pe coapsa, atunci du-te la un doctor bft. Daca te doare doar spatele da-ti cu o crema cu efect antiinflamator si analgezic.Sanatate!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Salontanul):

Dany are dreptate, eu sunt in domeniu si pot spune ca ortopedul rezolva problemele de sanatate ale pacientilor cu medicamente, pe cand kinetoterapeutul ii ajuta prin miscarile terapeutice.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Daniel9988):

Diagnosticarea se face de ortoped. Tratamentul se poate face si de kinoterapeut. Definitie= Kinetoterapeutul este expertul care, în urma unei evaluări funcționale și a diagnosticului clinic (la ortoped) al pacientului, alcătuiește un program individualizat de recuperare fizică. Programul cuprinde exerciții executate de pacient, iar întreg procesul de activitate fizică se desfășoară sub atenta supraveghere a specialistului. Asa ca, nu!

| Daniel9988 a răspuns (pentru Salontanul):

Nu ma lua pe mine cu definitii de pe siterui nespecializate, eu iti spun ce scrie in tratatul de medicina din 2014, din care de altfel am dat si examen.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Cristi asta e un om fascinant, el e mare medic pe aici insa la o intrebare simpla de medicina la care insa nu gasesti raspunsul pe net se blocheaza. Mai nou am vazut ca e rezident la cardiologie si l-am rugat sa-mi spuna ce e in neinregula cu un ekg insa el mi-a dat block pentru ca de cateva ori i-am explicat cat de grav abereaza cu medicina lui si nu mi-a raspuns, poate il convingi tu sa imi spuna daca vede ceva suspect la ekg-ul asta (care e la mintea cocosului pentru orice student de anul 1 la medicina):
https://s16.postimg.org/dokhyh2et/Picture1.jpg

Si asta care e tot la nivel de student la medicina dar poate de data asta in anul 2:
https://s1.postimg.org/vby88hqxr/Capture.png

Hai sa-i scoatem odata medicina la baiat din cap, ca prea e el medic de detoate pe site-ul asta. Iar daca imi pune diagnostic corect are toata stima si scuzele mele oficiale. Insa tot nu m-as duce sa ma tratez la un medic rezident care intreaba pe TPU ce sa ia pentru durere de cap.
Hai cu diagnosticu!

PS: Si daca intre timp si-a schimbat iar specialitatea (cum a facut de vreo 4 ori in ultimul an) sa zica la ce specialitate e acum, ca am si alte intrebari la care doar un medic, fie el si rezident, poate sa raspund si a carui raspuns nu il gasesti pe net.

OnTopic: Ortoped care sa se ocupe de coloana, nu doar de traume si membre.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Daniel9988):

Cu ce sa te iau? Daca tu pui intrebari de copil si zici ca esti la medicina? Daca ai voie sa dai ciocolata unui copil, ce sa iei cand te doare capul, etc. Pe CuriousStuff l-ai blocat ca n-ai stiut sa interpretezi un EKG. Ce drac de medicina faci?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Ai dreptate! Asta-i dus cu pluta.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Salontanul):

Cand nu am stiut eu sa interpretez un EKG? Am intrebat de ciocolata deoarece asta nu tine de medicina, asta depinde de obiceiruile celorlalti parinti.Nu era normal sa cer cateva opinii? Hai fa pasi...

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

^^^ Ba tocmai ca tine de medicina, mai exact neonatologie si/sau pediatrie nutritia/alimentatia la copii fiind subiecte foarte importante in facultate, fara de care nu iti iei examenele daca nu le stapanesti bine. Sau tu ai absolvit o facultate de medicina in care jumatate din materii nu se faceau pentru ca se pare ca ai lacune serioase in cunostintele medicale.

Arata-i pozele postate in raspunsul meu cu doua EKG-uri, ca se pare ca nu le vede... In curand o sa se mute la oftalmologie.

| Daniel9988 a răspuns (pentru Salontanul):

N-am vorbit cu ala in viata mea, nu m-a pus niciodata sa ii interpretez vreun EKG, nici nu i-am dat block, el m-a blocat pe mine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Daniel9988):

Ti-ai cumparat site? "Fa pasi" sa-i spui cui te-a facut daca stii. Si mai adu-ti aminte ce intrebari pui. Vad ca nu tii minte de la mana pana la gura. Parintii tai te-au rugat vreodata sa fugi de acasa?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Https://s13.postimg.org/3zjo9k9d3/Screenshot_1.png

Da, te rog, un copy paste la asta: https://s16.postimg.org/dokhyh2et/Picture1.jpg
https://s1.postimg.org/vby88hqxr/Capture.png
Ca probabil nu le vede din cauza ca m-a blocat... Poate la tine le vede si le poate interpreta, domnul presupus medic.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Daniel9988):

CuriousStuff m-a rugat sa-ti arat astea:
https://s16.postimg.org/dokhyh2et/Picture1.jpg
https://s1.postimg.org/vby88hqxr/Capture.png
A zis sa le interpretezi pe astea ca la el nu ai stiut sa le interpretezi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

Gata. Astept raspunsul dar cred ca o sa ma blocheze si pe mine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Daniel9988):

Hai sa-ti mai arat ceva ca sa vezi cat minti de "bine":
Https://s13.postimg.org/3zjo9k9d3/Screenshot_1.png

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Astept cu nerabdare un raspuns din partea lui.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Salontanul):

Se pare ca a "uitat" de noi, are raspunsuri date si ieri, si azi, dar ECG-ul il ocoleste, eu zic ca e normal sa presupunem si poate chiar sa afirmam ca acest Cristi nu stie nici macar unde e cea mai apropiata facultate de medicina si ultima data cand a fost la spital a fost la o ruda bolnava.
Asa ca data viitoare cand se mai crede medic am rugamintea sa il treziti din visul frumos, eu nu pot pentru ca mi-a dat block...din pacate (sau fericire).

Admini sper ca intrebarea asta sa dainuie, sa nu fie stearsa ca dovada ca domnul de mai sus probabil mai are inca vreo 3 ani de liceu pana sa se gandeasca unde o sa dea la facultate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru CuriousStuff):

rolling on the floor Da-l in... muntii Carpati!