| anonim_4396 a întrebat:

La noi in Romania, de ce nu se pot face operatii extrem de complicate pe creier?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lipsa de echipamente, lipsa de medici instruiti pentru asa ceva, lipsa de fonduri

| EneCristian a răspuns:

Nu avem echipamente si doctorii nu sunt de incredere cei buni pleaca in afara. Adica multi mor de la o amarata de apendicita dapai operatii complexe sistem jegos.

| Florentina9210 a răspuns:

Lipsa echipamentelor necesare si a incompetentei medicilor!

| aristotel321 a răspuns:

In

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Florentina9210):

De ce lipsesc echipamentele?
Daca este sesizata lipsa lor, atunci de ce nu face guvernul un efort sa le cumpere?

| Florentina9210 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarile acestea nu consider ca ar fi trebuit sa mi le adresezi mie. Si oricum cine sta aici sa lucreze pe un salariu mizer, de abia iti poti plati chiria. De ce sa nu mearga sa opereze in alte tari sa castige acolo mii de euro?

| OnuOnulică a răspuns:

Din simplul motiv că nu avem aparatura necesară. Deși medici avem care chiar sunt foarte buni...dar din păcate aleg să plece din țară din cauza că nu sunt apreciați și nu li se oferă un salariu decent...în ziua de azi nu mai merită să lucrezi în România.