| Mario1996 a întrebat:

Lapte cald cu cacao preparat acasă e sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Si ala preparat in alta parte crezi ca e diferit? Tot lapte, zahar si cacao are. Sanatos nu stiu in ce masura e. Eu cred ca nu exista nimic nesanatos, exista doar alimente care sunt nesanatoase in cantitati mari. De ex o doza de cola pe saptamana nu iti face niciun rau, iar daca mananci 5 kg de piersici pe zi poti sa te imbolnavesti, sa-ti distrugi ficatul si pancreasul, chiar daca sunt considerate sanatoase

| shyde a răspuns:

Doar daca acea pudra de cacao nu are zahar alb in ea. Trebuie sa ii pui tu zahar brun sau miere ca sa fie sanatos.

| shyde a răspuns (pentru Furnicuta000):

Da dar, totusi, putem aici sa facem o distinctie intre ceva sanatos (in masura realitatii), adica fara zahar alb/rafinat si indulcitori chinici, si ceva cu o gramada de chimicale.

In cazul de fata, o pudra de cacao pura, fara inducitori, cu lapte si miere, spre deosebire de ceva amestec Nesquick sau mai stiu eu ce, care e practic otrava, in doza mica.

| shyde a răspuns (pentru shyde):

Chiar se vinde o cacao destul de pura, e galbena cutia, cu o barcuta neagra pe ea. Cu lapte si miere e tot ce trebuie.

| popapopica a răspuns:

Daaaa, vreau si eu.
Dar cum se comenteaza pe aici, cu cacao, nu nes...nustiucum.

| Cipi1212 a răspuns:

Este.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Furnicuta000):

Preparat in alta parte fii tu sigur ca are o gramada de conservanti si alte prostii. Si preferabil e sa NU pui zahar daca tot il faci acasa. Cind descoperi ce aroma misto are o cacao decenta cu un lapte decent, FARA ZAHAR, nu te mai intorci vreodata la adaugat moartea alba in cana.

| ReddY25 a răspuns:

Da,mi-ai făcut poftă la ora asta(23)