| br0ntozaur a întrebat:

M-a intepat un tantar tigru, i-am facut si poza - avea picioare tarcate, 2 ace tot asa tarcate in spate cum apare si pe google. Acum mi-e frica ca mi-a transmis boli sau virusul West Nile. Ce pot face? Stau cu frica ca o sa patesc ceva. Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| TehDevil a răspuns:

Nu a zburat el tocmai din zona Nilului pentru asta. Orice tip de tantar poate fi periculos, insa putini o stiu. Pentru ca daca a intepat inaintea ta o persoana cu boli de sange, acea boala poate fi transmisa si la urmatorul intepat. Dar, nu are rost sa te panichezi inutil. E tantar tigru de Romania.

| darrio2007 a răspuns:

Daca postezi aici, e clar ca nu ai patit nimic.

| br0ntozaur explică (pentru TehDevil):

N-am mai auzit de asa ceva... tantar tigru de Romania.

| br0ntozaur explică (pentru darrio2007):

Azi m-a intepat... cateodata nu sunt simptome si daca sunt, se pot manifesta dupa cateva zile, nu instant.

| TehDevil a răspuns (pentru br0ntozaur):

Era un fel de a spune "de Romania". E tantar autohton!

| br0ntozaur explică (pentru TehDevil):

Ma, nu stiu ce tantar e, dar semana cu tantarul tigru. Stirea asta m-a panicat: http://www.ziare.com/......le-1479320

Deocamdata n-am nimic si presupun ca am mai fost intepat de mai multe ori si nu mi-am dat seama. Nu ma gandeam ca crocobaurii astia sunt asa de periculosi.

| br0ntozaur explică (pentru TehDevil):

Http://oi68.tinypic.com/15qrfig.jpg

Asta e tantarul cu pricina. Cauta "Aedes albopictus" si o sa vezi ca seamana.

| TehDevil a răspuns (pentru br0ntozaur):

Sunt la lucru si am ceva restricii vis-a-vis de anumite site-uri si nu pot accesa acel link, cel cu poza, insa :
in cazul in care apare simptome precum febra sau durere de cap intensa, specialistii Ministerului Sanatatii recomanda ca oamenii sa se prezinte de urgenta la cel mai apropiat cabinet medical.

"In cazurile severe, apar si simptome neurologice: rigiditate a gatului, varsaturi, eruptii cutanate pe piept, sensibilitate crescuta la lumina, convulsii, frisoane, oboseala cronica, slabiciune musculara"

Atat timp cat nu ai simptomele, stai linsitit, te stresezi inutil.