| adrian_7273 a întrebat:

M-am lovit la mana. antebrat adica. cand ma uit la mana partea unde m-am lovit este putin stramba. sau umflata. cand mi-am pipait mana mi-am simtit osul si nu cred ca este rupt. ma doare doar cand apas pe acol loc sau cand ma prinde cineva. in rest pot sa o misc cu vreau fara sa simt vreo durere. Ce poate fi? A avut cineva ceva asemanator sau stie vreun site ceva de unde sa ma mai documentez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o contuzie musculara si, posibil, un hematom. Pune niste gheata pe locul dureros.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Mergi si fa o radigrafie, e mai bine si scapi de griji.

daniela
| daniela a răspuns:

Ca sa scapi de orice fel de ganduri negre du-te si fa o radiografie si gata se rezxolva tot

| arrriadna a răspuns:

Daca era ceva rupt pe-acolo te tavaleai de durere la orice miscare...

| sy46 a răspuns:

Eu am avut...Am avut un "accident" la incheietura mainii drepte.Seara a incept sa se umfle foarte rau si s-a invinetit calumea.Am masat zona cu Diclofenac( poti cu oricare alta crema pentru aceste "afectiuni") si mi-am pus frunze de varza proaspete; am infasurat incheietura strans si am repetat asta timp de 4 nopti pana cand durerea m-a mai lasat. Ziua ma ungeam cu crema respectiva si imi infasuram incheietura. Intr-o saptamana imi trecuse aproape complet. Daca esti nesigur, te poti duce eventual la spital sa ti se faca un film, sa fi convins ca nu sunt probleme la nivelul osului.

| octavianpas a răspuns:

Daca era rupt osul nu mai puteai sa misti mana, degetele si se umfla foarte tare. Orice lovitura doare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa spui si mai exact ce te doare, dar mai bine mergi la spital si-ti spune exact ce ai...eu mi-am rupt mana si am fost si acum sunt bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adrian ce ai spus tu ca ai patit asa am si eu la mana stanga am cazut cu rolele dar nu mi-am rupt-o cel mai bine este sa te duci la o radiografie.eu am avut si mana dreapta rupta la incheietura ca am cazut de pe tobogan acum am cazut cu rolele cred ca am sclantito.