| IngerulSiDraculTau a întrebat:

Ma doare o masea de innebunesc, vreau un remediu naturist pana maine cand ajung la dentist ca cred ca sigur voi muri de durere. p. s fara pastile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonim_1527 a răspuns:

Daca te doare o masea ingrozitor si nu stii ce sa faci iata un remediu care l-am folosit si eu cand ma durea maseaua de inabuneam ...in fine sa revenim. Ia alcool medicinal simplu si clateste foarte bine maseaua cu problema INSA ATENTIE DUPA CE CLATESTI alcoolul medicinal devine acidulat si imposibil de tinut in cavitatea bucala. Iar daca e prea acidulat ia un pahar si pune spirt in cana si un sfert de apa ca sa mai diminuezi din aciditate. Sincer va spun si eu am incercat. Sau i-a o bucata de vata inbiba in spirt si pune la masea si daca nici asa nu merge trebuie sa te duci la dentist. Multa sanatate si bafta.

19 răspunsuri:
| odorash a răspuns:

Pui apa si sare intr-o cana da nu multa : o amesteci bine, si dupa aia bagi la masea si o ti acolo vreo 3-4 minute si mai faci si *Gargara*

| BLURREDLINES a răspuns:

Ia un nurofen, de ce fara pastile? happy Si alea te ajuta, dar cred ca ai vreo infectie de te doare asa de tare, nu mai sta si maine du'te la un dentist pana nu se agraveaza, daca nu te duci acum, mai tarziu o sa iti mai rau!

| Melody a răspuns:

Asta am gasit pe internet:
Beti o gura de tuica, pe care trebuie sa o tineti in gura pe partea maselei care va doare.
Usturoi pisat pus sub forma de compresa la masea. Trebuie tinut cateva zeci de minute.
Daca esti fumator, poti sa tii fumul de tigara la masea
Fa un un cornet de hartie caruia ii dai foc si baga-l in urechea corespunzatoare partii cu durerea

Pare rau, stiu cum e...

| samur1 a răspuns:

Usturoi...contine arsenic si amorteste!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iata cateva remedii:1)usturoiul curata un catel si pune-l pe dinte.2)pune intr-un pahar de apa calduta cu o jumatate de lingura de sare si clateste la intervale de cateva ore.3)aplica cuburi de gheata pe obraji reduce durerea4)taie un castravete si pune pe dintele afectat. sper ca te-am ajutat. fundita:d

| lovem3 a răspuns:

Ia o gura de tuica de tarie si tine-o pe partea cu maseaua cateva minute vei vedea ca iti amorteste, mai poti pisa niste usturoi pe care sa-l tii sub forma de compresa pe maseaua respectiva cam 10 min. vei vedea ca iti va trece durerea. cam atat stiu si folosesc cand am probleme cu durerile de dinti. incearca ca da rezultate.
multa sanatate!

| baru a răspuns:

Sall. De la orice farmacie se gaseste spray de masele. Este foarte ieftin. Pa!

| Gozomete a răspuns:

Tzuica, alcool tare pe care il tii in gura la masea pana amorteste. ar trebui sa te ajute cat de cat. Nu te imbata! happy

| fyfster a răspuns:

Daca vrei naturist scoate maseaua, daca vrei totusi sa scapi de durere incearca Tador

| Burzea a răspuns:

Daca ai patranjen e bine pentru ca il bagi la masea si il ti acolo, daca nu iti trece mai bagi iari

| Abstract112 a răspuns:

Pai,poti sa pui putin spirt pe masea si sa il tii vreo 30 de secunde sau cat poti tu, si iti amorteste. Sper ca te va lasa durerea. si eu am avut probleme cu maselele. Asa ai mai putea si cu o jumatate de paracetamol sau aspirina sfaramitata, facuta praf si pus pe masea(daca ai carie) si sa il ti acolo si asa te lasa, garantat.

| IngerulSiDraculTau explică:

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, dar nici
un leac din astea nu imi foloseste le-am incercat si nu au dat rezultate, iar pastile? eu sunt in spania si mai mult decat ibuprofen de 600mg nu imi da nimeni fara reteta, iar programarea la dentist o am maine dupa-amiaza! sper sa nu mor pana maine!

| Haarp a răspuns:

Spirt sanitar 30 s maseamax pe, alcool industrial 30 s maseamax pe

tuica cat vrei laughing

| toxik a răspuns:

Daca ai puroi la ea poti sa iei orice ca tot te va durea. daca ai carie pune pe o bucatica de vata niste alcool imi tare sau clateste`te in gura cu alcool apoi scuipa jos. nu este recomandat spirtul.

| Daana_3623 a răspuns:

Baga putina vata in spirt si pune-o in ureche
pune usturoi la masea
pune compres cu apa rece pe obraz
maseaza locul

| Doru_Stefan_1980 a răspuns:

Nu mai pot de durere de masea ce sa fac

| Senciuc_Gabriela_1973 a răspuns:

Pai iea alcol in gura si tinte 5.6 minute alcolo la masea si iti amorteste maseua timp 8 ore

| Senciuc_Gabriela_1973 a răspuns:

Auuuuuuuuuuu

| NikolettAndrea a răspuns (pentru anonim_1527):

Buna! Asa am facut si eu cu o bucata de vata si spirt, dar am pus si pe gingiile si sa albit acolo si tare rau ma doare, orare ce pot face ca deja vine jos,, pielea" de acolo? Multumesc pentru raspuns