| mgtow a întrebat:

Maine merg sa donez sange cu masina, mananc ceva dimineata cu un ceai apoi dupa ce donez mai mananc ceva acolo si in 30 de minute dupa donare plec. Unii zic ca nu e bine sa merg dimineata devreme, pe la 8 si ceva si ma cam doare pieptul medicul a zis ca nu e nimic. Pot sofa fara probleme dupa donare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Donarea o faci fără să mănânci, poți mânca la 30 de minute după donare.
Poți șofa după micul dejun și hidratare.
Pa, pa.

| mgtow explică (pentru Legiuitoarea):

Nu se face fara a manca, chiar mi se recomanda sa mananc daca nu ma trimiteau la masa de servire sa halesc ceva mai nou sant bun pentru a dona plasma laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca esti sanatos si ai o constitutie atletica nu ar trebui sa patesti nimic. Bine ar fi sa nu mergi pe distante mari insa. Oricum tu iti cunosti organismul cel mai bine, la cum reactioneaza

| suffarstar a răspuns:

Nu e bine sa tot donezi sange, organismul devine foarte slabit. Mananca foarte bine in special hrana bogata in proteine, oua si carne. Daca organismul e foarte slabit poti lesina la volan. Eu iti recomand sa mergi cu un taxi.