| 1onur a întrebat:

Mâncarea procesată conține zahăr în care ajungem săne îmbolnăvim cu sănătatea luăm kilograme în plus și ne afectează ficatul ne afectează creierul ne îmbolnăvim de biabet și obezitate...

Sucurile, Energizantele, Dulciurile

Prăjituri, cipsuri, Fursecuri Fanta Redbul Heell Coola...asănt pline de îndulcitori conține zahaharina, Poliolii. Aspartamul, Fenilcetonuri, Sucraloza, Cofeină și alte chimicale pe care le mențin "fresh" "sănătoase" chiar și un an de zile în rafturile din Magazine supermarketuri fără să "expire"

Cum ar trebui să procedăm? în așa fel încât să menținem un echilibru sănătos pentru organismul metabolismul sănătate noastră mintală și să nu ajungem să abuzăm de noi.Cum rezistați tentația zaharului senzația de dulce? Cât dulce și zahăr consumați pe săptămână? Sau mâncați dulce după buna plăcere când aveți chef și vă doriți fără să vă impuneți niciun fel de restricție în privința asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Dulciuri mănânc doar ce e făcut in casă. Atat.
Cu cafeaua mai greu. Ca pun zahăr brun la ea. Deci ar fi o lingurița pe zi.
Sucurile nu mă pasionează. Dacă vreau ceva fresh, pun jumătate din sucul unei lămâi și îl combin cu apa rece. Apa cu lămâie e un înlocuitor chiar bun.
E greu in primele zile când te lași de dulciurile din comerț. Însă după, chiar nu mai simți nevoia.

13 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Eu îmi iau apă minerală nu prea mai beau sucuri, și dulciurile le-am redus.

| 1onur explică (pentru Mindfulness):

Foarte bine frate chiar mă bucur cu Adevărat că trăim sănătos și nu ne facem rău la sănătate frate.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Yaki nu-mi place cafeau deloc... nu știu cum suportați amarul acela combinat cu zahăr. Mai departe nu mai știu ce să spunlaughing)

Mulțumesc frumos pentru răspunsul tăuhappy Nirvanaaaaa

| TimberWolf a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Dupa ce nu mai consumi dulciuri din comert o perioada si iei o data un suc sau un corn cu ciocolata sa zicem, simti gustul ala sintetic.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Energizante nu beau deloc. Cafea rar, sunt zile când nu beau consecutiv deloc. Problema sunt sucurile și dulciurile la mine...

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

Salut unchiule ramizhappy

Cum mai stai cu sănătatea ai rezolvat totul? Ești bine? in continuarehappy?

Da și eu aveam problema înainte cu sucurile dulciurile dar Mulțumesc lui Dumnezeu are grijă cum știe el mai bine de mine

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru 1onur):

Sunt bine, miercuri mi-am depus dosarul pentru aparatul auditiv la CAS. Urmează sa ma sune, din ce am înțeles eu nu prea curând. E vorba de 1200 lei reducere, altfel nu mai umblam degeaba pe drumuri. Am uitat sa întreb cât costa aparatul ce l-am probat. Joi ai muncit?

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

Aveam toți liber unchile Ramiz. Am fost la Biserică a fost Adormirea Maicii Domnului happy

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru 1onur):

Eu nu am fost, mi-a fost frica sa nu am probleme cu stomacul. Dacă ma simt ok ma duc duminica. E ziua bunicii mele și vreau sa ii duc o candela. Din 2015 e moarta. Pe 21 noiembrie sunt 9 ani de când nu mai e. Tata face 4 ani pe 27 noiembrie. Asa repede trec anii, vreau sa dau de pomana anul ăsta, sa împărțim cheltuiala eu cu mama. Am tot sperat ca pune frate-meu, se lauda ca are salar 4000 euro, dar se zgarceste sa pună la tataso o pomană. Cred ca îl comanda una cu care stă, nu ajungea unde e de nu îl ajuta tata niciodată. A fost în vacanta în Maroc și în Spania, dar sta în chirie. S-o băgat dator pe 30 ani sa cumpere un apartament în Belgia, are 38 ani acum. În loc sa își fi luat a lui în România, asa de se cearta cu aia vine cu coada între picioare unde o crescut. Unde nu e cap, vai de picioare...

| 1onur explică (pentru UnchiulRamiz):

îmi pare sincer rău pentru pierdere celor dragi pe care îi iubești cu Adevărat unchiule Ramiz.și noi trebuie sa rămâne oamenii și să nu ajungem animale săne batem joc de sufletul sănătate viața inima noastră. Stai liniștit Dumnezeul este mar.

Poți merge Duminica la Biserică important este sa fim acolo. Și noi sa rămânem noi față de Dumnezeu să nu ne rătăcim abatem printe locuri drumuri ne menite noua Unchile Ramiz. Ei să fie bogați și fericiți realizați noi sa fim cu Dumnezeu înainte.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru 1onur):

Nu îți place cafeaua? Ai respectul meu happy
Și eu mă gândesc uneori ca nu trebuia sa mă apuc niciodată de ea.

| Nirvanaaa a răspuns (pentru TimberWolf):

Ai mare dreptate. Au un gust oribil după. Asta e dovada ca sunt total artificiale.

| 1onur explică (pentru Nirvanaaa):

Am mai băut așa de câteva ori în viață o dată am loat o cutie și o sticlă de apă și am făcut eu la aragaz normal da degeaba ori puneam în el tot amarul ăla era nu înțeleg. după tot așa am zis să încerc una de la magazin gata făcut am loat o cutie mică acum ăsta avea un gust ok da tot nu este ce trebuie nu-mi place mie deloc.

iar cele mai recente studi arată și demonstreză cafea cum îți poate într-adevăr cu Adevărat să-ți afecteze sănătatea foarte rău. Bine înțeles fiecare om bea mănânca consuma după inima și sufletul lui eu am vorbit un numele meu și la persona mea nu oblig pe nimeni la nimic Doamne Dumnezeule ferește...

happy