| realul212 a întrebat:

Melatonina creste Hormonul de Crestere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Nu are legătură, este un hormon al somnului.
Poate indirect, pentru că te ajuta sa te relaxezi sa ajute si la crestere.

| relian a răspuns:

Melatonina tio face mai groasa laughing poate si ceva mai lunga

| StudentLaMedicina a răspuns:

Da, s-a descoperit că melatonina poate inhiba hormonul antagonist hormonului de creştere, somatostatina. Nu se ştie exact prin ce cale se întâmplă asta, dar pot fi multe. Melatonina în sine este un derivat chimic al tryptophan-ului din care se face şi serotonina.

Sunt multe necunoscute, dar ideea e că da. Stimuleaza GH.