| Florazul15 a întrebat:

Mi-a sărit o picătură de acetonă pe periuța de dinți, am clătit-o dar îmi este teamă să o mai folosesc. O mai pot folosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| DrMihailoviciS a răspuns:

Salut!

Cel mai bine ar fi să nu o mai folosești. Chiar dacă ai clătit-o, acetona este un solvent puternic și poate fi toxică.

Ia una nouă! Decât să riști...

| Florazul15 explică (pentru DrMihailoviciS):

Înțeleg, mulțumesc.

| Goete a răspuns:

Iti trimit eu o periuta de dinti noua, sigilata, daca la voi sunt atat de scumpe.

| darrio2007 a răspuns:

Cumpără alta. Periuta de dinti oricum trebuie schimbata dupa o perioada.

| adina5adina a răspuns:

Cumpără alta!

Bula
| Bula a răspuns:

Acetona se evapora in cateva minute.
Daca clatesti periuta cu apa, atunci nu va avea nici urma de acetona.
Pentru siguranta ta, poti schimba periuta cu una noua, iar pe ceea patata o folosesti pentru curatenie.winking