Masturbarea nu are nici o treaba cu intarzierea menstruatiei. La varsta ta vor mai exista dereglari menstruale. Poate sa intarzie si 3 zile sau 1 luna. Cu toate ca trebuie sa te prezinti la un ginecolog pentru o consulatie. Poate sa fie problema hormonala sau o simpla raceala la ovare.
Bună!
Masturbarea NU are nici o legătură cu dereglările/întârzierile menstruale
În general, primele 5-10 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.
NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.
Toate cele bune.
Nu are nici o treaba. ciclul tau este neregulat, dar daca intarzie o zi sau doua nu e nimic
anonim_4396 întreabă: