| Razzvan1612 a întrebat:

Nu am mai crescut nici un centimetru de un an si 3 luni am facut Analiza GH (growth hormone) si a iesit 0, 099 ng/ml
Este normal?
Am 15 ani si 149, 50 inaltime

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| VENON a răspuns:

La vârsta de 15 ani, dacă hormonul de creștere (GH) are o valoare de 0, 099 ng/ml, aceasta este considerată mult sub valorile normale. Hormonul de creștere joacă un rol crucial în dezvoltarea pubertală și în creșterea în înălțime. Nivelurile normale de GH la adolescenți variază, dar în general, valorile normale pentru vârsta ta ar trebui să fie între 1-9 ng/ml sau chiar mai mari în anumite perioade de secreție intensă.
Dacă ai o înălțime de 149, 5 cm la 15 ani și nu ai mai crescut de peste un an, acest lucru poate indica o problemă legată de deficiența de hormon de creștere sau alte condiții medicale care afectează dezvoltarea. Este important să ții cont că înălțimea poate depinde și de factori genetici, dar o deficiență de GH ar trebui investigată serios de un endocrinolog.

Ce ar trebui să faci:

1. Consultă un endocrinolog: Specialistul va putea să îți interpreteze corect rezultatele și să determine dacă există o deficiență de GH sau altă problemă hormonală.

2. Teste suplimentare: Uneori, o singură măsurătoare de GH nu este suficientă. Poți fi supus unui test de stimulare a GH, pentru a vedea dacă glanda pituitară răspunde corect.

3. Posibile tratamente: Dacă este confirmată o deficiență, tratamentul cu hormon de creștere poate fi recomandat, dar acest lucru trebuie strict supravegheat de un medic specialist.Adresează-te cât mai repede unui specialist pentru o evaluare corectă și un plan de tratament adecvat, dacă este necesar.

| relian a răspuns:

Este foarte scazut, la anii tai ar trebui sa fie 10-40 ng/ml asa spun spepcialistii.
Daca ai facut analize, probabil ai fost trimis de ceva doctor, ala nu a spus nimic?
Mergi la un doctor endocrinolog, sau pediatric, ori specialist in boli si tulburari endocrine.

Asa dupa ureche nu merge, am vazut intrebi in alta postare ce metode naturale sunt sa maresti nivelul acerstui hormon.Natural nu poti mari nimic, asa ca lasa povestile si mergi la doctor, ala iti va spune ce trebuie facut.
Bafta.

| user937483737banned a răspuns:

Sunt sanse foarte mari sa ramai la inaltimea asta chiar daca ti se va administra somatotropina, daca placile osoase de crestere s-au inchis complet, atunci ia-ti gandul si invata sa traiesti cu aceasta inaltime pentru ca va fi foarte greu. Evident, doar radiografia si medicul te vor putea lamuri.
Sa discuti cu doctorul sa te testeze si pentru testosteron, lh, fsh, prolactina, estradiol, estrogen, testosteron liber, pentru ca sunt sanse mari daca ai probleme cu hormonul de crestere sa iti afecteze si astea si atunci poti sa iti iei gandul de la viata sexuala in timp.