| LisaJulie a întrebat:

O întrebare adresata mai mult userului Mindfullness, e ok ca pentru irascibilitate sau ticuri sa iei pastile chiar dacă nu ai vreo boala ca defecit de atenție cu hiperactivitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Salut
Pot fi urmările ca efect advers a unei medicații,dar eu cred că cauza e clinica,mă refer la o problema prelungita cronica cum ar fi: depresia, anxietatea,tulburarea bipolara sau o tulburare schizoida sau schizotipala,sau poți avea sistemul nervos central afectat, sau o problema cu tiroida gen hipertiroidism. Daca ai ieșiri incontrolabile poți lua ceai de roiniță, calmează sistemul nervos, e bun și pentru depresie, nervi, crize. Daca ai și agresivitate poți lua Omega 3. In general e bine sa afli cauza, in spatele acestei probleme coexista o problema netratata, nu știu dacă e depresie sau anxietate sau ambele, dar sigur nu asta e cauza ci efectul. Daca ai o măsea cariata și faci abces dentar te operezi și din nou din cauza cariei ajungi sa faci in orice moment abeces dentar, te lovești de aceeași problema că nu ai tratat cauza. E bine sa vizitezi un psihiatru și chiar în neurolog sau un neuropsihiatru sa nu mergi la doi medici simultan.
Poți lua daca nu interferează cu alte pastile ce le administrezi.
Eu zic sa încerci ceai de roiniță, ceva ce îți calmează sistemul nervos. Exercițiile fizice regulate ajuta mai mult decât niște pastile.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Cel mai ok este sa mergi la un medic de familie sa nu tratezi superficial o problema așa de serioasa. Așa am tratat eu problemele cu dinții și am ajuns cu probleme grave pe care nu prea le mai pot controla, nici financiar nu pot, prea multe apar deodată că nu am tratat la timp. Așa o să întâmpini și tu, probleme similare, se va croniciza desi cred că e deja cronica cauza ta nu efectul ( irascibilitate)
Mergi la un medic nu mai lua așa tratament după ureche sau la recomandarea farmaciștilor.
Ce pastile iei?

| Mindfulness a răspuns (pentru Mindfulness):

Hipertiroidism am modificat acum am scris hipertensiune din greșeală.
Și eu am aceeași problema dar eu am depresie și anxietate de multi ani. Trebuie sa urmărești in ce momente apar ieșirile, crizele și dacă treci de la o stare la alta, la o extremă la cealaltă. Atunci poate fi bipolaritate dar cauzele sunt multiple. Trebuie sa fii conștientă ce alte probleme mai ai de natura psihica că sa ajungi la o minima concluzie, deși un medic specialist e cel mai în măsură să te consulte, și să îți prescrie tratament. Trebuie sa înțelegi că problemele astea evoluează foarte ușor și se agravează daca nu intervii la timp.

| RAY a răspuns:

Că de exemplu noi cu adhd avem piciorul neliniștit dar cu tratament numai avem obiceiul asta, fiind ceva involuntar, dar obsesii sau rutine nu avem deloc

| StoicAnalysis a răspuns:

Mergi la medicul de familie, desi nu recomand ca s-ar putea sa te bage la un medic psihiatru. Si asta iti va dauna pe viitor unde te vei angaja.

Irascibilitatea si ticurile vin din sistemul nervos care este prea stresat.

Acum 2-3 ani cand aveam anumite ticuri nervoase plus episoade de apnee, eram foarte stresat din cauza unor probleme personale timp de vreo cateva luni bune. Eu am luat "sedatif PC" ( niste pastile homeopate ( pe baza din plante ) timp de 2 luni exact cum mi-a indicat farmacista. Si dupa doua luni de tratament am scapat de ticuri si de apnee.
Asta plus ca am eliminat si cauza stresului.

Tu ar trebui mai intai sa elimini cauza stresului care iti provoaca aceste simptome. Cum ar fi evenimentele foarte neplacute, stilul de viata alert, certuri in familie, despartiri, etc. Si in timp ce le rezolvi, daca ai simptomele astea de mai mult timp ( de obicei ele devin cronice ), poti incepe cu calmante pe baza din plante si ceaiuri. Plus sa incerci sa te si relaxezi si sa te si distrezi.

Nu apela niciodata din prima la pastile puternice si psihiatri. Ca mai rau faci. Astea sunt deja pentru cazurile in care ai psihoze, depresii care dureaza de multi ani, schizofrenii, dementa, etc. Nu are rost pentru niste ticuri nervoase si irascibilitate, sa bagi direct "boabe" grele si vizite la psihiatri...

| LisaJulie explică (pentru Mindfulness):

Mulțumesc! Nu e pentru mine ci pentru verișoara mea de 13 ani!

| Mindfulness a răspuns (pentru LisaJulie):

Spune-i să ia calciu.