| anonim_4396 a întrebat:

O întrebare, de curiozitate. Dacă nu mănânci nimic timp de 5 - 7 zile, doar o felie de păine şi "ciuguli" din ea toată ziua, slăbeşti? Mai mult e înfometare, dar vreau doar să ştiu dacă slăbeşti, atât big grin!

Fundă :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Epigonul a răspuns:

Da,probabil slabesti, dar dupa 2 maxim 3 zile, iti vei continua activitatea pe patul de spital.Serios acum,ai fi in stare sa faci asa ceva? Nu stiu cine ar putea fi atat de disperat,slabirea nu se face asa, se face treptat cu grija si multa rabdare si cel mai important factor SANATOS, slabirea se facea sanatos.Un regim alimentar, un stil de viata sanatos ceea ce include practicare unui sport, s.a.m.d.

15 răspunsuri:
| EAlice a răspuns:

Poi daca nu mananci nu ai cum sa te ingrasi, dar totusi, exista posibilitatea sa te deshidratezi de tot, si sa lesini, iar apoi sa mai dai in alte boli. Ai putea sa mananci cate putin si des si sa faci mai multa miscare, e consider ca e mai bun si mai sanatos decat sa te infometezi. Si in plus, dupa astea 5-7 zile, sa zicem, daca iei o masa normala, pe urma, organismul tau nu o sa mai reactioneze normal. Oricum, mai bine ai manca chestii mai sanatoase, decat sa te infometezi.

| alexion2000 a răspuns:

Slabesti dar nu asa trebuie sa faci. Trebuie sa mananci macar dimineata ceva, exista o boala la care multi oameni au patit-o din cauza faptului ca nu mancau sperand sa slabeasca deci eu iti propun sa nu continui in felul asta.

| Albeert a răspuns:

Prin infometare se pierde doar masa musculara nu si grasime.
daca tu vei manca doar o felie de paine pe zi vei muri!

| FerLin a răspuns:

Slabesti intr-un mod degradant pentru organismul tau.
Mai degraba te rezumi la niste salate, putina carne de pui fiarta, fara prajeli, un ou fiert, fructe multe si cu ocazia asta te ajuta si la detoxifierea organismului intr-o oarecare masura.
Cauta pe net detalii despre alimentatia sanatoasa si ai sa vezi ca poti manca suficient cat sa nu-ti fie foame si fara sa te ingrasi.
Bon appétit! happy

| mona a răspuns:

Slabesti dar risti sa iti imbolnavesti stomacul

| Weider a răspuns:

Daca faci asa, va fi un risc mare de imbolnavire, si pe parcurs iti slabesti imunitatea. Nu-ti recomand sa faci asa ceva. Mananca regulat, 3 mese pe zi, sa mananci cat te saturi, nu peste limita.

| Andrei4Lol a răspuns:

Degeaba te infometezi nu o sa rezolvi nimic. Corpul o sa tii se moleseasca o sa simti o oboseala si o ameteala tot timpul dupa care vine spitalul.

| mary4048 a răspuns:

Nu te sfatuiesc sa faci asa ceva! Desi omul poate sta fara mancare, mai mult decat poate sta fara apa, nu este indicat.Risti sa te imbolnavesti de cine stie ce si atunci nu ai facut nici o smecherie.Salata verde si piept de pui la gratar, abdomene si alte exercitii si garantat slabesti!

| ChocolateFantasy a răspuns:

Logic ca slabesti straight faceA, da, si mai mult de-atat, te SI IMBOLNAVESTI! Sa nu faci greseala asta.In cazul in care chiar tii sa slabesti, fa-o cu cap! Ca o sa ajungi sa slabesti, dar cand te duci sa-ti faci analizele, sa te ia durerea de cap cand vezi rezultatele..Sa nu pici in plasa "infometarii". Slabeste cu cap, daca tot iti doresti.

| SandraM a răspuns:

Nu. Nu slabesti. Doar iti distrugi sanatatea.

| MMihai a răspuns:

Scrieți numai prostii!

Ca să slăbești trebuie să faci : gimnastică,/sport, /efort fizic =( spargi lemne, participi la munci agricole, faci lucrări de zidărie, etc.) ==
și să consumi multe legume și multe fructe sau multe fructe și multe legume ( și nu să halești untură, jumări sau slană, cu multă pâine. ).

| Zenithf a răspuns:

Slabesti in puteri.

| SmilerXd a răspuns (pentru Epigonul):

Da ştiu, dar doar am vrut să ştiu dacă slăbeşti înfometându-te, pentru că multe/mulţi care au slăbit [prieteni] pe care îi cunosc au zic că s-au înfometat şi eu de-asta am întrebat. Oricum eu nu rezist nici o zi fără mâncare laughing! Mai bine mănânc salate, pui la grătar, carne fiarta, fructe decât să ajunge pe la spitale happy :*. Mulţumesc de sfat :*!

| Epigonul a răspuns (pentru SmilerXd):

Este perfect daca mananci ceea ce ai spus mai sus,in combinatie cu fitness,o alergare,o bicicleta,vei reusi sa iti mentii un stil de viata cat mai sanatos,cu atat mai mult,poate chiar si sa slabesti daca asta iti doresti. Oricum,slabirea nu se face prin infometare,pentru a slabi e nevoie de regim bineinteles(cel mai important), dar si de exercitii fizice si pentru a reusi sa le indeplinesti ai nevoie de energie, care ti-o extragi din alimente, de aceea repet, slabirea nu se face prin infometare, poate doar abtinere/retinere de la unele produse.Cu placere :*

| SmilerXd a răspuns (pentru Epigonul):

Da aşa e :*