| anonim_4396 a întrebat:

O lingurita de bautura alcoolica (cum ar fi, de exemplu, o lingurita de vin la impartasanie) poate dauna fatului femeii gravide (indeosebi, creierului acestuia) catusi de putin?

Majoritatea medicilor recomanda ca gravidele sa nu bea deloc alcool pentru a inlatura orice influenta a alcoolului asupra fatului (posibile probleme de invatare si atentie in viitor).

Este aceasta regula valabila si pentru o lingurita de bautura alcoolica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

E greu sa gasesti exact limita, de aia se recomnda sa se evite complet. Ca poti sa zici, o lingura nu are nimic, si sa intrebi, "Atunci doua linguri ce au?"... si tot asa. Daca e o lingura de vin pusa peste o friptura cand se face nu are nimic, de exemplu. Si mai e si vorba de calitate, nu doar cantitate. Ca una e o lingura de bere si alta e o lingura de absint... Dar din nou, e greu sa gasesti exact limita, asa ca mai bine eviti orice bautura alcoolica pe cat posibil.

5 răspunsuri:
| Skippy223 a răspuns:

O lingura nu o sa faca nimic. Dar daca imi permiti sa intreb, de ce vrei neaparat alcool, si de ce o lingura?

| anonim_4396 explică (pentru Skippy223):

Am scris in intrebare: "cum ar fi, de exemplu, o lingurita de vin la impartasanie"

| Sebaseba33 a răspuns (pentru Skippy223):

O lingurita la impartasanie (adica la biserica)

| Skippy223 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mai inteleg, ori nu mai stiu eu romana, ori lumea nu se exprima cum trebuie. laughing
Pai cand scrii "cum ar fi de exemplu, o lingurita de vin la impartasanie", eu inteleg ca ne intrebi daca poti sa iei o lingurita CA la o impartasanie, dar nu la impartasanie. Pentru ca daca vroiai pentru impartasanie, atunci ai fi zic "pentru impartasanie".
Imi pare rau daca nu am inteles eu bine.
Daca e doar impartasanie, nu o sa fie nimic daca nu iei in timpul nasterii. Daca tii neaparat, o lingura nu o sa afecteze sarcina. (Acuma cand vorbim de lingura, ne referim la o lingurita, nu la una tip polonic, zic si eu.)

| RoxanaY a răspuns:

Daca bei o singura lingura/lingurita la impartasanie nu cred ca patesti nimic, insa nu ar trebui sa risti.