| Alexandrionelu a întrebat:

O metoda / medicament care v-a ajutat sa va lăsați de fumat?
Știu ca în primul rand trebuie ambiție multă, dar vorbesc de ceva care sa ajute.
Am încercat deja țigarea electronica, toate produsele Nicorette și Champix, dar am eșuat.
Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

La vremea la care m-am lasat existau niste tigari medicinale, NTB se chemau. Alea m-au ajutat sa ma las. A durat vreo luna si nu am fumat vreun an si jumatate. Aia a fost metoda care a mers la mine. Acum acele tigari am vazut ca nu se mai gasesc. Nu stiu ce sa recomand altceva happy Poti apela insa la unii dintre cei care se ocupa cu oferirea de ajutor pe zona asta, cred ca sunt ceva site-uri de profil happy

| Alexandrionelu explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Mulțumesc pentru răspuns.
Ăștia sunt țigările de care vorbeai?
https://www.hollandandbarrett.com/......e-60072682
De la medic mi-au dat Champix, un medicament scump, dar m-am simțit rău de la el și am întrerupt tratamentul.

| Yurisa a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Logic ca te simti rau cand intri in sevraj

| Alexandrionelu explică (pentru Yurisa):

Nu cred ca era doar sevrajul, amețeam atât de rău, încât nu mai puteam sa stau în picioare. Medicamentul e foarte puternic, îmi tăia intr-adevar pofta de fumat, dar și pofta de viața, plus ca îmi diminua simțurile, mai ales gustul. Toată mâncarea parca avea același gust.
Cum am oprit tratamentul cu Champix și m-am reapucat de fumat, totul a revenit la normal.

| Donsavas a răspuns:

Exista medicamente ca Elontril, champix care te scapa de fumat. Consulta un medic!

| Alexandrionelu explică (pentru Donsavas):

Dacă citeai mai sus, aflai ce am pățit cu champix.

| Donsavas a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Imi pare rau ca nu te a ajutat. Da, este eficient dar poate fi si depresant pentru unii oameni.
Mai bun este Elontril dar cred ca este si mai scump. Totusi, nu se recomanda epilepticilor.

| Alexandrionelu explică (pentru Donsavas):

Mulțumesc pentru răspuns. Nu sufăr de epilepsie. Am sa ma interesez despre Elontril.