| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

Opreste stresul crestera in inaltime?
Salut TPU! Am 17, sunt scund si ma deranjeaza foarte tare acest lucru.Cred ca o sa mai cresc in inaltime si o sa ajung totusi mediu, nu sunt sigur de chestia asta, dar cred. Totusi, uneori ma gandesc ca probabil eu ar fi trebuit sa cresc mai mult si nu am crescut datorita unor anumiti factori.Mama imi tot spune ca stresul imi opreste crestera si sa nu mai fiu stresat.Totusi, nu stiu ce sa zic legat de acest lucru, nu sunt chiar sigur...ma gandesc ca sunt o gramada de baieti de varsta mea care au fost si ei stresati si probabil inca sunt (de exemplu cei care nu au o viata tocmai roz) si au crescut normal.In fine.Deci
AFECTEAZA STRESUL CRESTEREA IN INALTIME?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

AFECTEAZA STRESUL CRESTEREA IN INALTIME?

psihicul e afectat în mod sigur, despre creșterea în înălțime - nu prea îmi vine să cred

| Frank51 a răspuns:

Sunt multi factori care afecteaza cresterea in inaltime cum ar fi structura ta genetica, daca parintii tai sunt scunzi nu te astepta sa cresti foarte mult. Mai pot exista probleme hormonale, pentru asta trebuie sa faci o consultatie.

| Raducons a răspuns:

Stresul afecteaza cam tot, deci si cresterea in inaltime
Important este sa nu iei stimulente ca sa cresti pentru ca o sa te ajute sa cresti dar nu o sa arati bine, mai bine ramai cum esti.de crescut mai cresti cativa ani natural.

| Docmiau a răspuns:

Apucă-te de tracțiuni, înot, orice sport ce te întinde. Ai grijă la alimentație. Eşti încă la pubertate, o să mai creşti poate câțiva centimetri.
Stresul nu prea are mare legătură directă cu osteosinteza. Totuşi el poate duce la bulimie, iar ea mai departe la îngrăşat care pune presiune pe inelele de creştere.

| Donsavas a răspuns:

Da,Iti afectează creșterea in conditiile in care nu te alimentezi adecvat, nu dormi suficient sau te retine din a face sport. La 17 ani e posibil sa ti se fi închis cartilajele de creștere. Discuta cu un endocrinolog si afla ce e de facut!

| MamaligaCuCarnatzy explică (pentru Donsavas):

Stersul nu imi afecteaza alimentatia si dormitul si nu ma retine din a face sport(cel putin in cazul meu). Legat de inchis cartilajele nu cred pentru ca am fost la endocrinolog si mi-a zis ca am varsta osoasa 16-17.Eu intreb daca strict stresul in sine opreste cresterea.

| BlueDark a răspuns:

Poate ai deficit de hormoni de crestere.Mergi la un medic.