| SadBoyForever a întrebat:

Pentru a obtine diploma de asistent farmaceutic iti trebuie bacalaureatul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| kopotoru a răspuns:

Nu cred

| donnie112 a răspuns:

Nu, dupa terminarea liceului faci o postliceala pe profilul respectiv, dureaza 2 sau 3 ani

| KamyCamii a răspuns:

Da. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Nu,nu-ţi trebuie bacalaureatul.
Te pup!

| valentingb a răspuns:

Sigur ca da. Desi te poti inscrie la cursuri, semnezi o declaratie conform careia te obligi sa iei BAC ul. Fara diploma de BAC nu primesti dreptul de a profesa.
Nu uita ca poti schimba materiile de examen la alegere, daca ai ales fizica poti schimba pe biologie de exemplu. Matematica si romana insa raman.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru kopotoru):

Iti trebuie diploma de bac obligatoriu!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru donnie112):

Fara diploma de bac nu ai dreptul sa dai licenta si sa iti iei aviz de libera practica! deci raspunsul tau este total eronat!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba trebuie obligatoriu diploma de bac, altfel nu ai dreptul sa dai licenta si nu ti se elibereaza aviz de libera practica!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie obligatoriu diploma de bac! fara ea, chiar daca te poti inscrie si urma cursurile timp de 3 ani, nu ai dreptul sa intri in licenta si nici nu vei obtine avizul de libera practica!

| Mioara95 a răspuns:

Da

| mona a răspuns:

Da,iti trebuie neaparat bacalaureatul[cel putin eu asa stiu]

| donnie112 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

In fine, mie asta mi-a zis o profesoara, inseamna ca ea nu stie... chatterbox

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru donnie112):

Deci te poti inscrie la postliceala sau colegiu! dar te pun sa dai o declaratie pe propria raspundere ca in cei 3 ani cat dureaza cursurile, iti vei lua bacul! altfel faci cursurile degeaba ca la final nu te baga in licenta! ei vor banii tai, 3 ani iti dau timp sa-ti dai bacul si sa-l iei! crede-ma ca asa e, vorbesc in cunostinta de cauza!

| donnie112 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Asta nu stiam, scuze big grin

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru donnie112):

N-ai de ce sa-ti ceri scuze happy
e normal sa te informezi corect inainte sa te inscrii la orice forma de invatamant superior sau postliceal, ca stii ce ai de facut!
succe happy

| SadBoyForever explică (pentru Bluebutterfly80):

Deci vrei sa spui ca trebuie neaparat bac-ul? Pai eu la mine in clasa suntem vreo 7 fara bac luat deci ne trebuie sigur nu? Chestia este ca atunci cand m-am inscris mi-a zis ca nu este necesar bac-ul, plus ca sa zicem ca eu deja lucrez undeva si mai fac scoala asta ca studii in plus, deci nu este neaparat necesar sa devin asistent farmaceutic am vrut doar sa fac o postliceala nu pot sa zicem sa semn3z ca iau diploma si sa promit ca eu nu voi practica? repet eu lucrez deja, faza este ca l-a inscriere mie mi-au spus ca merge si fara bacalaureat, mersi oricum de raspuns, pa.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru SadBoyForever):

Deci ti s-a spus ca nu trebuie bac pentru inscriere si urmarea cursurilor! dar pentru diploma, este OBLIGATORIU bacul! altfel nici nu poti da licenta, daramite sa obtii diploma si avizul de libera practica! nu exista varianta sa iei actele de absolvire in schimbul promisiunii tale ca nu vei profesa in domeniu!
deci aveti grija! discutati cu indrumatorul vostru si sigur va va confirma ceea ce v-am spus!
succes happy

| davidaioana a răspuns:

Vad ca toti te-au zapacit cu raspunsurile... legea invatamantului nr 1 din 2011 art 47 al 9,,, sune ca se pot inscrie la scoli postliceale atat absolventii cu diploma de bac cat si fara... dupa terminarea scolii cu certificatul de absolvire iti poti obtine avizul de libera practica de la ordinul asistentilor medicali deoarece ordonanta de urgenta 144/2008 spune ca avizul de libera practica se elibereaza pe baza certificatul de specialitate care atesta calificarea nu pe baza diplomei de bac. diploma de bac nu se regaseste printre actele necesare, ei sunt obligati de lege sa iti dea dreptul de munca. sper ca te-am lamurit