| Bulz_Maria_ a întrebat:

Pentru diverticulita știți cumva un remediu sau un doctor. Credeți ca naturistele ajută sau te vindecă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| StudentLaMedicina a răspuns:

La diverticulită trebuie să mănânci multe fibre şi să nu te constipi. E cel mai important.

Dacă se infectează sau îți dau obstrucție intestinală sau abces probabil va fi nevoie de drenaj sau de rezecția intestinului. Dacă ai dureri mari în partea stângă însoțite de febră sau constipație foarte severă trebuie să mergi la medic imediat.

Studiile care există se contrazic mult în ce se poate face preventiv pentru diverticulită. Înainte se credea că porumbul, semințele şi nucile trebuie evitate. Acum un studiu de cohortă arată că de fapt ajută. Aşa că e greu să mă pronunț.