| paranteză a întrebat:

Prima oară mi-a venit menstruaţia luna trecută pe 29 şi s-a terminat pe 3. La câte zile după ce se termină vine din nou? Şi dacă întârzie, cam cât poate întârzia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| asdfghjklqwertyuiopzxcvbnm a răspuns:

In mod normal tot in jurul datei de 29, poate fii 28 sau 30.la inceput o sa mai deregleze cu cateva zile [ 1-10]

| NadejdaSp a răspuns:

Deci, depinde cum se dezvolta acest proces, deoarece la unele fete este mai greu la altele mai rapid, insa daca la tine a durat numai 3 zile, atunci deja vei vedea acum in luna septembrie tot pe 29, sau pe 28 aceasta poate varia cind mai tirziu cind mai devreme, in orice caz trebuie sa fii gata din timp astfel el poate intirzia si 2-3 zile iar uneori poate sa se intimple ca intr-o luna sa nu fie deoarece timp de un an el se reguleaza iar pina atunci el variaza in timp si volum, dar vezi daca apar complicatii mai bine sa te adresezi vreo unui medic.Succes si nu te teme toate fetele au trecut prin asta mai intreaba si pe mama bunica ele sint convinsa ca te vor ajuta!happy

| Alemoni a răspuns:

Buna!
Avand in vedere ca e prima menstruatie s-ar putea sa mai intarzie. Nu o sa fie regulata deci nu te astepta sa vina chiar pe 29. E posibil chiar sa vina mai devreme.
La inceput e mai greu dar te vei obisnui.
Succes!

| paranteză explică (pentru NadejdaSp):

Mama mi-a spus că nu am de ce să-mi fac griji, a zis că la început îmi poate întârzia chiar şi jumătate de an.

| NadejdaSp a răspuns (pentru paranteză):

Pai aceeasi iti zic si eu nu-ti fa griji totul va fi ok...

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul adolescentei creat de cei de la Chilotis!
https://chilotis.com/