| djpetrino a întrebat:

Recomandari cereale sanatoase?

Aveti vreo recomandare de cereale mai sanatoase de preferat fara zahar sau macar cu zahar redus?

Inafara de cele de la Mr.Iron (https://mriron.ro/product/cereale-proteice-50/?Afiliat=a fftpudjp), pe care le-am incercat deja si pot sa spun ca sunt destul de bune la gust, as zice un 7/10 comparativ cu alte cereale din comert, dar putin scumpute.

Daca stiti si alte branduri, si daca is romanesti si mai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice tip de cereale. N-are nimic de mănânci o porție de cereale dimineața.

| djpetrino explică (pentru anonim_4396):

Scopul e sa reduc zaharul. Cerealele cunoscute din comert au ft mult zahar adaugat...

| dullcat a răspuns:

Buna.Mie imi place sa cumpar fulgi de ovaz integrali, si amestec cu lapte sau iaurt, bucatele de ciocolata neagra, stafide, banane sau alte fructe.Se pot si fierbe in apa sau lapte.Alea din imagine sunt cereale cat se poate de procesate si nu mai e nimic bun in ele.Cel mai ok e sa mananci neprocesat.

Felicitari pentru ca vrei sa reduci din zahar.

| dullcat a răspuns:

Iti recomand sa folosesti aplicatii pentru telefon.Sunt care ofera nutriscore si iti arata inclusiv procentul de zahar, plus toate datele nutritionale, oferindu-ti si o nota generala acelui aliment. Eu folosesc Open Food Facts. Poti seta ca aportul mic de zahar sa fie o prioritate printre cautari.

| LupusDei1993 a răspuns:

Recomand fulgi de ovaz, nu are zahar, iar combinat cu seminte si lapte de ovaz o sa fie super!