| alexandricuta a întrebat:

Sal TPU Cand mestecam o bomboana mentolata de aia tare am simtit ca mi s-a rupt maseaua. Nu jumate de masea nici toata maseaua ci doar un pic din partea dreapta a maselei. Nu ma doare nici cand apas pe ea nici carie nu este. Ce se intampla? Funda celui mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vasile_Francisc_1980 a răspuns:

Problema asta o am si eu. daca e maseaua de minte (ultimele doua din spate), nu se poate face mai nimic, trebuie scoasa. iar ca sa scoti maseaua de minte e chin. eu de juma de an tot nu-mi fac curaj sa ma duc. la orice cabinet nu merge, trebuie ori clinica specializata, unde extractia e si 500 lei, ori la facultatea de stomatologie (acolo ma duc eu maine), unde poti sa tii-o scoti pe gratis. un doctor bun ajutat de studentii care fac practica. te adorme si te opereaaza, iti casca gura si apoi chinul de pe lume. daca e maseaua de jos, de pe mandibula, e nenorocire, ca-i destul de nasol, trebuie facuta o radiografie sa vada cum are radacinile. daca e partea de sus, cica e mai ok, tesutul osos e mai spongios.

| untu a răspuns:

Bomboana mentolata nu se mesteca si se supta pana se topeste de tot! Mergi imediat la medic stomatolog pana nu apare infectia care duce la abces!

| alexandricuta explică (pentru Vasile_Francisc_1980):

E posibil sa fie maseaua de minte daca o am de multi ani? eu am 14