| Dan10079 a întrebat:

Cine imi poate descrie corpul uman din cap pana in picioare? Doresc detalii generale big grin Dau funda pentru cel mai bun raspuns!
P.S. Doresc sa aflu asta pentru cultura mea generala, nu va ganditi ca e ceva pentru scoala sau asa ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| DraudeS a răspuns:

Pai, prima oara ai 3 parti mari si late:
1. Cap
2. Regiunea trunchiului
3. Membrele

Cap: - Neurocraniul (Cutia craniana)
- Viscerocraniul (Oasele fetei)

Intre cap si trunchi gasim gatul.
La nivelul gatului gasim:
- Faringele
- Laringele
- Tiroida
- Esofagul
- Trahee
- Vene si artere

Trunchiul:
1. Cutia toracica (De la gat la cavitatea abdominala)
Gasim:
- Plamani
- Inima
- Trahee
- Bronhii
- Vase de sange
- Ganglioni limfatici
2. Cavitatea abdominala
Gasim:
- Ficat
- Stomac
- Intestinul subtire si gros
- Pancreasul
Iar in partea posterioara a cavitatii abdominale:
- Rinichi
- Splina
- Ureterele

In mare.
Sanatate! happy

2 răspunsuri:
| marianvranceanul1 a răspuns (pentru DraudeS):

Ai uitat de organele genitale dar e bine cum ai zis.

| DraudeS a răspuns (pentru marianvranceanul1):

Daca stau sa intru in detalii pana ajung la Zigot nu termin in seara asta.

Sanatate!