| Danysan a întrebat:

Salut TPU. Cum ma pot ingrasa? Adica sa mai pun cateva Kg pe mine.Pot spune ca mananc destul dar cam rar laughing.Am incercat sa manac si de 3 -4 ori pe zi cate vreo 2-3 feluri de mancare la masa dar degeaba.NU iau in greutate si pace.Pot sa manac ce vreau eu ca tot asa raman. Poate ca trebuie sa continui vreo cateva luni? Nu stiu sa mananc mai multa carne, habar n-am.La medic mi-a dat vitamine-pai cu ce ma ajuta alea ca imi provoca pofta de mancare.Pai deja eu am pofta laughing.Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Există medicamente care te pot face să iei și 15 kilograme doar de la ele, au un fel de retenție. Partea proastă e că nici multă mișcare nu poți face că obosești ca naiba.
Nu sunt pentru creșterea în greutate, dar întreabă nutriționistul dacă există așa ceva într-o variantă care să te ajute, nu să te doboare.
Altfel nu ai ce să faci decât să te accepți așa cum ești, contrar a ce se spune, sunt destule persoane care nu pot pune nimic pe ele.
Nu încerca fast food, dacă ai și un metabolism rapid, kilele nu se așază uniform. Adică rămâi la fel de slab (sau poate și mai rău) dar cu burtă, șunci și din astea.
O altă sugestie ar fi să încerci produsele cu multe calorii. Carne de porc, de exemplu. Mese copioase.

7 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Vitaminele NU ingrasa.
Ele nu au decat rorul de a relga functiile organismului. Astfel daca o persoana, nu se ingrasa datorita unei disfunctii ale organismului, complexul de multivitamine ar veni si ar regla acea disfunctie.
Carbohidratii ingrasa.
Asadar daca vrei sa te mai ingrasi trebuie sa maresti numarul de carbohidrati.
Insa chiar si asa, daca metabolismul tau este rapid nu te vei ingrasa.
Daca organismul tau considera ca esti sanatos asa, asa te tine. slab.
Spune-mi si mie te rog ce inaltime ai, ce greutate si ce varsta.
Sa stii ca multi se ingrasa abia dupa ce se incheie procesul de crestere in inaltime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pai si ce greutate ai totusi?
In primul si-n primul rand, ai grija sa incepi ziua cu-n mic dejun hranitor si mai ales in fiecare dimineata.Cateva idei:
-paine integrala, graham sau paine alba prajita, cu putina margarina vegetala;
-cereale cu lapte proaspat sau suc de portocale;
-fructe si iaurt degresat.
De asemenea, trebuie sa mananci o gama foarte variata de alimente, pentru a te asigura ca organismul tau primeste tot ce ii trebuie.Incearca sa mananci alimente care contin multe proteine(peste, carne, oua, lapte, branza, fasole, mazare, conopida, brocolli);
Apoi ai nevoie de carbohidrati(paine, paste si cereale) si o multime de fructe si legume proaspete.
Nu in ultimul rand, nu uita de SPORT. Daca vrei sa ai mai multa energie, pe langa faptul ca energia pe care o iei din alimentatia zilnica, trebuie sa fii si activa!
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Vine toamna, o sa porti haine lungi, bagi vata pe sub ele, si mai ales la fund, sa iti faci fundul bombat, 5-6 pachete de vata sunt suficiente.laughing)

| DorinM a răspuns:

Cea mai simpla modalitate este sa mananci polen crud. Polenul crud este unul dintre cele mai vitalizante alimente. Are tot ce iti trebuie ca sa iei in greutate rapid si complet natural, fara efecte adverse. Poti citi mai mult aici http://lucacatalin.ro/......lenul-crud
Mai poti adauga dietei tale (pe langa polen): nuci, alune crude, stafide, curmale...
O alta modalitate este sa incepi sa mananci mai gras. Mai gras nu inseamna neaparat mai multa carne. Mergi la un restaurant arabesc si vezi cum este mancarea acolo. Genul acela de mancare te va ingrasa rapid.

| Tito97 a răspuns:

Nu mai bea sau bea foarte puțină apă. Așa mi-a spus unul și am zis hai bă să încerc. Crede-mă că am luat 7 kile într-o lună cu mâncare gătită! Deși e un stres care cam uzează organismul lipsa hidratării.

| PunchLove a răspuns:

Mananca pizza si mcdonalds cel putin odata pe zi si bea 1 litru de coca cola (normala, nu light) si se rezolva in 2-3 saptamani. Garantat!