| IonutPetre12 a întrebat:

Salur tuturor.Va rog sa cititi tot.In Noiembrie mi-am facut curaj si am mers la psihiatru.Am fost diagnosticat cu depresie severa si anxietate generalizata.Am luat Serlift si bromazepam. Apoi am facut 18 ani si am schimbat doctora.Atunci au inceout sa-mi apara idei ciudate:Ca sunt superior, lipsa empatiei(atunci murise bunica si eu radeam fara treaba).De atunci m-am detasat tot mai mult de realitate.Atunci mi-a prescris olanzapina care nu prea a avut efect.Acum iau Aripiprazol si venlaflaxina.Am niste stari ciudate, parca imi pierd constiinta, ma trezesc pe drum sau la scoala si ma uit in gol, mirat, nestiind unde ma aflu, cu cine sunt, ce fac etc.In plus mi se pare mereu cand trec strada ca am fost calcat de masina si de fapt acum visez sau ca am murit.Imi e tot mai greu sa inteleg realitatea, oamenii, sentimentele.Imi e frica sa nu fi innebunit deja fara sa-mi dau seama.In prezent am depresie severa cu elemnte psihotice.Eu cred ca am bipolaritate fiindca odata la 2 sapamani ma schimb complet, devin productiv, ma gandesc la viitor, iar dupa revin la starea cealalta si tot asa oscilez intre stari.Am si probleme cu insomnia.Mi se pare tot mai justa suniciderea cu somnifere.Ce rost are sa traiesti daca nu mai pot sa traiesc ca un om?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| HatsuneMiku01 a răspuns:

Atunci mori.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Daca incetezi a mai lua medicamentele alea cum te vei simti? Oare vei reusi sa mai revii la realitate?

| IonutPetre12 explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pai eu aveam problema asta cu realitatea dinainte sa iau antipsihotice.

| Sophieka a răspuns:

Toate aceste stari le ai din cauza medicamentelor! Acestea sunt reactiile adverse ale medicamentelor si majoritatea persoanelor care trec pe pastile de calmare, de control al anxietatii etc, ajung in situatiile tale si la ganduri suicidale.
Trebuie sa le opresti cu totul, sa faci meditatii si sa iti invingi fricile, sa lucrezi cu tine. Sunt carti / videoclipuri pe Youtube, articole, sau terapeuti care sa te ajute sa treci peste traumele si fricile impuse din copilarie, care ti-au creat aceste anxietati.

Viata ta si tu esti important, te rog sa cauti sa te faci bine!

| Floridori a răspuns (pentru Sophieka):

Tu iti dai seama ca sfatuiesti o persoana care are episoade psihotice si posibil una dintre cele 8 variatii ale schizofreniei sa stopeze tratamentul de capul lui?!

Mare ti-e gradina!

| Sophieka a răspuns (pentru Floridori):

Afectiunile lui s-au agravat din cauza medicamentelor...De curand o vecina s-a sinucis pentru ca a intrat in depresie doar pentru ca si-a pierdut locul de munca si s-a dus la un psihiatru care i-a prescris pastile. Femeie cu sot si copii... Desi i s-a zis clar de la inceput ca reactiile adverse ale pastilelor sunt: pierderea constiintei pentru cateva momente, iluzii sau ganduri suicidale. Dupa ce a inceput sa le foloseasca, s-a schimbat si a devenit ciudata.
Dupa putin timp, se plimba cu sotul ei pe langa rau si a zis catre el: Ce-ar fi daca m-as arunca in rau? Si el a crezut ca glumeste pe moment, apoi a zis si ea ca da glumeste, ca nu ar face asa ceva si peste cateva zile s-a aruncat in rau si a murit.

Ok, sfatuieste te rog tu mai bine aceasta persoana, daca eu gresesc.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru IonutPetre12):

Aaaa, inteleg.

| Floridori a răspuns:

Din moment ce ei antipsihotice, este clar ca nu este vorba numai de depresie si de anxietate, ci este vorba despre schizofrenie sau o variatie a acesteia, sau cel putin vorbim despre episoade psihotice.

De regula, adaptarea organismului la medicamentele de acest tip se face pe o perioada destul de lunga, de cateva luni.
Venlafaxina este un medicament inhibitor mixt, ce actioneaza prin recaptarea serotoninei si noradrenalinei si prin inhibarea partiala a receptorilor nervosi ai acestor doi hormoni.Este mai greu de explicat, dar cred ca ai inteles ideea.Partea buna este ca in cele mai multe cazuri grave de anxietate si fobie sociala este cam singurul care functioneaza, insa trebuie sa ii dai timp organismului sa se obisnuiasca cu el si sa isi recapete din trasaturile anterioare.

Aripiprazolul este un antipsihotic atipic, de obicei prescris atunci cand exista episoade psihotice spontane si/sau cand inca nu exista un diagnostic clar in ceea ce priveste o posibila schizofrenie sau una dintre cele 8 variatii plus 5 tipuri de personlitate schizoida, schizotipala etc., fiind folosit si in cazul episoadelor maniacale generate de tulburarea bipolara.
Din nou, fiind un antipsihotic atipic, actioneaza in mod diferit fata de cum erai tu obisnuit cu Olanzapina si in limbaj popular este "mai tare".

Sfatul meu ar fi sa vorbesti cu psihiatrul tau despre aceste evenimente.Depinzand de problemele tale, de diagnosticul pus (asta daca a reusit sa puna un diagnostic de schizofrenie sau variatii sau nu, ori de tulburare bipolara, psihoza, episoade maniacale spontane etc.), de reactiile tale la tratament, de istoric
iti poate sugera sa continui asa inca o perioada pentru a vedea daca se amelioreaza starea la nivel general, poate sa iti micsoreze doza sau poate sa iti schimbe tratamentul.

In orice caz, avand in vedere ca se pare ca esti o persoana cu capul pe umeri din moment ce esti constient de problemele pe care le intampini, te rog sa nu iei in seama sugestia referitoare la intreruperea tratamentului de capul tau.Ar fi cea mai iresponsabila decizie care ar putea conduce la agravarea tulburarilor si chiar lucruri pe care nu le doresti: sa fii internat nevoluntar in urma unui episod grav care sa iasa de sub control, sa iti faci rau tie sau familiei etc.

In rest, iti doresc numai bine si multa sanatate! Stiu ca treci prin momente si stari dificile, dar trebuie sa discuti asta cu psihiatrul tau, astfel incat sa fie luata cea mai buna decizie in interesul tau.

| Floridori a răspuns (pentru Sophieka):

Tu nu stii din ce cauza s-au agravat problemele vecinei.Si nu stii care este situatia lui reala.Dar eterna poveste cu "am vazut eu la vecina", "am auzit eu la un vecin".
Sfat prietenesc daca nu vrei sa ai pe nimeni pe constiinta: niciodata, dar niciodata nu poti sfatui ca o persoana sa intrerupa tratamentul, indiferent de tratamentul pe care il urmeaza, mai ales daca nu esti medic.
Orice as spune in plus este apa de ploaie.

Numai bine si multa sanatate!

| ywar a răspuns:

Mai om bun... imi pare rau ca treci prin ce treci. Vreau sa-ti spun ca toate starile pe care le ai au o cauza. Pastilele trateaza efectul, nu cauza. in general un psihiatru se arunca sa dea tratament. Medicamentos. La barbati -am auzit, nu stiu cat e de adevarat- poate avea efecte devastatoare asupra vietii sexuale.
Mergi si la un psiholog bun si urmeaza cu strictete ceea ce iti spune. Ai nevoie de ajutor.
Iti doresc bafta si daca poti si simti roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa te vindeci.

| Simpatic a răspuns:

Din medicamentele psihiatrice nu se iese niciodata brusc, ci confrom unei scheme, altfel apar stari de rau si/sau sevraj, deci totul va fi mult mai rau ca dinaintea inceperii tratamentului. Tu asta ai facut ai schimbat medicul si ai intrerupt brusc primul tratament.
Trebuie sa gasesti un medic psihiatru foarte bun, in domeniul asta sunt multi dar putini sunt priceputi.
Iti pot recomanda unul dintre cei mai buni medici din domeniu din Romania dar costa 600 de lei consultul! Lasa-mi un mesaj privat cu judetul din care esti si daca esti dispus sa investesti pentru a te face bine si iti voi face recomandarea!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu mai pot să trăiesc ca un om. Vrei să spui ca un om normal.
Prea multe și complicate diagnostice, și prea multe medicamente.
Te-ai gândit vreodată că te-ai putea vindeca singur?

| IonutPetre12 explică (pentru sadrian46):

Nu cred ca se poate

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru IonutPetre12):

Dar cum ar fi dacă ai crede că se poate?
Ești de acord că ai avea o șansă pe care nu o ai când nu crezi?
Iar nu - se poate- adică să se poată sau nu în general.
Să poți sau să nu poți dta.
Eu zic că poți.

| Caragioiu_Mircea_ a răspuns (pentru Simpatic):

Te rog vreau si eu nr.tel..de la un doctor de psihiatrie bun...am un băiat cu schizofrenie si nu răspunde la niciun tratament. Mersi