| azd a întrebat:

Salut, a te odihni, inseamna neaparat a dormi o jumatate de ora sau o ora? Vin de la munca pe la 5 si mai pe seara ma duc sa alerg vreo 1 ora si vreau sa stiu daca e ok daca de la 5 si cv pana la 8 si cv stau in casa facand nimic si dupa ma duc la alergat, adica trebuie neaparat sa dorm putin dupa munca? Pt ca daca e sa dorm ma culc noaptea pe la 1 si cv si ma duc obosit la munca atunci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Dvs. de ce va bagati in problemele care nu va privesc pe dvs., ci pe azd! Da, nu este gluma sa dormi 8 ore de somn ca asa mi-a zis medicul meu de familie, si mi-a mai spus ca daca nu respect programul somnului cel putin 6-8 ore,risc sa ma imbolnavesc de inima (creste tensiunea arteriala),slabirea organismului si nu se mai produce anticorpi,insomnie,probleme mari de sanatate cum ar fi:iritabilitate,dureri de cap,incapacitatea de a invata bine,cresterea greutatii corporale (obezitatea),problemele de vedere,aparitia bolilor cardiace,aparitia infectiilor,incetinirea activitatilor acasa si lal ocul de munca,supraproducere de urina,distragerea atentiei,scaderea eficientei vaccinelor,incoerenta in vorbire,raceala,probleme gastrointestinale,accidentele rutiere,scaderea apetitului sexual,superficialitate,diabet, cancer, problemele de memorare, disfunctii la nivelul genetic, depresii si pana la urma decesul! Ai inteles indicatia medicului meu de familie care mi-a scris pe o foaie de observatie si mi-a aratat mie ce patesc daca nu dorm suficient! Ati inteles? Este valabil recomandarea aceasta pentru toata lumea care ma vede raspunsul meu de pe TPU! Va multumesc frumos pentru atentie!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu, nu e neaparat sa dormi. Daca te odihnesti pur si simplu citind sau privind un film e perfect.

| untu a răspuns:

Nu e bine! Daca veniti de la serviciu in jurul orei 17:00, trebuie sa va odihniti o ora (puteti chiar sa dormiti), apoi faceti ce aveti de facut prin casa, apoi mergeti la alergat si seara pe la orele 22:00 sau 23:00 sa va culcati ca sa va puteti trezi odihnit pe la orele 07:00 si sa aveti timp sa mergeti la serviciu bine dispus si odihnit!

| Zaygon a răspuns (pentru untu):

8 ore de somn? laughing Asta e o gluma. Eu mai mult de 6-7 ore nu mia pot dormi. Fiecare lucreza in ritmul lui. To semestrul trecut daca prindeam 4-5 ore pe noapte era lux.
Si acum revenind la intrebare: fiecare face cu crede de cuvinta si se odihneste in felul lui.

| Zaygon a răspuns (pentru untu):

Las-o balta cu insiruirea asta de boli. Cand ai un program incarcat si trebuie sa te imparti intre mai multe lucruri sa imi spui numa: le faci sau nu? Si o sa fii ceva de genu: ne le fac pentru ca nu pot sa dorm cele 8 ore.

| untu a răspuns (pentru Zaygon):

Dvs. de ce va bagati in problemele care nu va privesc pe dvs., ci pe azd! Da, nu este gluma sa dormi 8 ore de somn ca asa mi-a zis medicul meu de familie, si mi-a mai spus ca daca nu respect programul somnului cel putin 6-8 ore,risc sa ma imbolnavesc de inima (creste tensiunea arteriala),slabirea organismului si nu se mai produce anticorpi,insomnie,probleme mari de sanatate cum ar fi:iritabilitate,dureri de cap,incapacitatea de a invata bine,cresterea greutatii corporale (obezitatea),problemele de vedere,aparitia bolilor cardiace,aparitia infectiilor,incetinirea activitatilor acasa si lal ocul de munca,supraproducere de urina,distragerea atentiei,scaderea eficientei vaccinelor,incoerenta in vorbire,raceala,probleme gastrointestinale,accidentele rutiere,scaderea apetitului sexual,superficialitate,diabet, cancer, problemele de memorare, disfunctii la nivelul genetic, depresii si pana la urma decesul! Ai inteles indicatia medicului meu de familie care mi-a scris pe o foaie de observatie si mi-a aratat mie ce patesc daca nu dorm suficient! Ati inteles? Este valabil recomandarea aceasta pentru toata lumea care ma vede raspunsul meu de pe TPU! Va multumesc frumos pentru atentie!