| of983 a întrebat:

Salut. Acum 20 de zile mi-am scos mana din ghips, am avut o fractura 1/3 distala radius drept
Mi au zis de la spital sa fac exercitii in apa cu sare si tărâțe in fiecare zi.Problema e ca nu mi s-a îndreptat mana si nu pot sa o îndrept de tot (pot sa o indrept 60%) cand incerc sa k indrept de tot ma doare cotul, dar eu cand tin mana intr o pozitie incat sa nu ma doara nimic o simt ca si cum ar fi mana mea normala(pot sa ridic, sa strang sau sa o misc brusc) treaba e ca nu pot sa o indrept de tot si asta ma macina.O sa am nevoie de recuperari(fizioterapeut)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Nu ai neapărat nevoie de fizioterapeut. Nu ți s-a recomandat un set de exerciții când ți-au scos ghipsul?
E normal să te doară cotul, în perioada în care ai purtat ghipsul brațul și-a pierdut mobilitatea. Durează un pic până se recuperează.
Sănătate multă!

| Dragobeta a răspuns:

Oho, mai dureaza. Cam tot atat cat ai stat cu mana in ghips. Dar nu renunta la apa cu sare. Poti sa faci si masaj usor.

| of983 explică (pentru Dragobeta):

Pai am stat cu mana cam 20 de zile, maine ma duc la control.

| Calinnebunul a răspuns:

Si pe mine ma doare umarul de vreo 4 saptamani si nu stiu ce sa fac.