| Valerica_5832 a întrebat:

adresez intrebarea celor care poarta sau au purtat aparat dentar. deci in curand imi voi pune si eu aparat dentar fix (probabil metalic), cam ce ati putea sa imi spuneti? e dureros sa le porti? puteti manca si vorbi normal? alte discomforturi? in general cum e? la sarutat nu incurca?), si dupa ce il scoti nu raman pete albe sau altceva? e okay in general? astept cu nerabdare raspuns... funda love struckxxx

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Joker077 a răspuns:

Eu port bracket, ăsta-i aparatul cela dentar fix. In primele 5 zile, vei avea discomfortusi si neplaceri. Te v-a incurca l amincare, putin-putin la vorbit, putin era si dureros, orice atingere de dinti, era urmata de o mica durere(nu puteam musca mieyul de pine proaspata). Apoi trece, si nici nu mai simti nimic. Eu nu credeam ca degraba voi scapa de toate dureri acestea, dar acum nici nu mi le amintesc prea bine, am uitat de ele.Va trebui sati speli dintii dupa fiecare mincare, ca ramin resturi printre dinti.Nu se poate sa fonsumi alimentele reci si fierbinti unele dupa altele... P.S. Tu citi ani ai?

3 răspunsuri:
| DarkLIne a răspuns:

rolling on the floor) eu trbuia sa port am facut acelasi lucru am itrebat pe alti si mau speriat fa ce crezi ca e mai bine in general o sa te jeneze da ce sa si faci trebuie daca vr sa ai dinti drepti in gura in plus nu e o perioada lunga maxin 2 ani
Da deranjeaza la sarutat ff mult nu dau detalii in orice caz
Imi place sa comentez tapenii super cele 3 x-uiri de la sfarsitul intrebariiwinking

| Valerica_5832 explică (pentru Joker077):

Am 14 ani

| Joker077 a răspuns (pentru Valerica_5832):

Atunci o sa-i porti vreo 2 ani, maxim...