| Junior1234 a întrebat:

Salut.Am 1.83 si am 72-73 de kg si parca sunt slab si as vrea sa ma mai ingras care are vreo idee.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mrBean008 a răspuns:

Eu am 1.82 si cam atatea kg(sau cu 10 mai mult, sincer nu stiu). ceea ce vreau sa-ti zic este ca nu esti slab din punct de vedere al masei.dar de ce sa te ingrasi cand poti sa-ti maresti masa musculara, arzand grasimi si punand in greutate muschi, nu grasime? eu asa am facut si acum am 15 si arat destul de bine(nu patratele, dar muschi mari). daca vrei sa te apuci de sala acasa spune-mi ca sa-ti dau niste sfaturi

12 răspunsuri:
| Deeyutza12 a răspuns:

Sa te ingrasi..hm nu stiu mananca seara mai mult.thinking Alta idee nu stiu.thinking

| RightPower a răspuns:

Mananca o saptamana intreaga de 7 ori pe zi doar carne cu 3 felli de paine si sa mananci si dupa 10.Vei pune 5kilograme pe tine.

| CocaCola19874 a răspuns:

Ti se pare ca esti slab? cred ca esti bine dar daca vrei sa te ingrasi....mananca la ore tarzi, mai multa paine sucuri.mult noroc

| Alexaaandraaa a răspuns:

Nu contează kilogramele, conteazăa spectul. Poți fii de 100 de kg nu mai mușchii, sau poți avea 50 dar să târne piele pe tine. Trebui să te simți bine, dacă tu crezi că asta te ajută, dar e greu să dai jos după. Încearcă să nu adaugi grăsime și masă musculară, ok? Ar fi inestetic, crede-mă. Succes! puppy dog eyes Pup!:*

| kikatsuki a răspuns:

Frate ..iti zic eu cum >i-ati 2 kg de banane vreo 4 ciocolate. punte la tv sau la pc de prefrat in pat si baga vere cioco cu banane ia sa vezi :p

| g2012 a răspuns:

Sa te ingrasi e fff usor! sa slabesti e fff greu iti spun din experienta... sfatl meu este sa ramai asa ca e mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu esti slab

| Junior1234 explică (pentru mrBean008):

Ar fi o idee.

| Junior1234 explică (pentru mrBean008):

Pentru a face exerciti acasa pentru cresterea masei musculare, trebuie si o alimentatie presupun.

| mrBean008 a răspuns (pentru Junior1234):

O alimentatie consta in fructel, legume, carne, apa, fara prea multe dulciuri.o tura de antrenament ar trebui sa fi:cate 2 ture ridicarea grautatii cu bratul intins pana la niveul umerilor(2 in fata, doua in spata), apoi una combinata(1 fata, 1 spate). greutatile pot fi gratati reala(cum am eu) sau o improvitatie:bidon cu apa, bidon cu nisip, ghiozdan cu mai multe sticle tinut de maner sau sa aiba in el carti mari ori poti sa ti un bidon si un rucsac in acelasi timp.fiecare tura va trebui sa aiba 9-12 repetari pentru reusita. apoi te apleci in fata, intinz o mana in lateral si ridici de la cot(antebratul) in lateral pentru a antrena tricepsii. faci la fel cu cealata mana si repeti de 2 ori pe mana. apoi iei aceeasi pozitie si ridici din umar(antebratul sta in jos, ridici din partea bratului de langa umar, pentru intarirea spatelui). apoi repeti primul exercitiu ridicand doar 1 lateral, 1 fata o singura data pe brat. apoi stai drept si ridici pentru biceps tot de 9-12 ori(puti greutatea in mana si ridici antebratul, iar partea de la umar sta normal). repeti asta de 3 ori. apoi intaresti pieptul, facand flotari+incearca un mod de flotari care consta sa te ridici pe doua scaune(mese, bari) in maini si sa te impingi in sus, iar picioarele stau in jos, la fel si corpul(mainile pe langa corp si impingi in bare sa te ridici)-repeti flotarile si exercitiul asta de 2-3 ori. apoi faci tractiuni cate poti, 2 serii. apoi din nou repeti pentru deltoid(primul) si biceps(al treilea) doar o tura pe mana(o serie de ridicari). apoi faci abdomene(2 ture), genoflexiuni(tot doua). poti sa te ridici pe varfurile de la picioare(stand intr-un picior si sprijinindu-te de ceva) ca sa-ti maresti forta in "laba piciorului" ce ajuta la sprinturi. sper ca te-am ajutat.

| sanatateata a răspuns:

Buna! iti pot oferi o solutie foarte eficienta...