| anonimul0724 a întrebat:

Salut, am 15 ani 95kg si 1.85 înălțime.
Eu sunt in deficit valoric zilnic, consum sub 2000kcal.
Are ceva daca azi consum 600calorii, mâine 1800, poimâine iar 600, următoarea zi 1400kcal?
Adică are ceva ca am diferenta foarte mare de calorii între zile?(mentionez ca zilnic sunt in deficit.
Dau funda celui mai detaliat raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai fii in deficit daca ai consuma 1000 calorii pe zi, ca 2000 sunt de fapt mai mult dceta suficeinete sa et menti la greutatea actuala.
Bineinteles ca are o mare importanta crestera si coborarea atatd e drastica de calroii. orpul invata ca nu-i dai intr-o zi mancare si a doua zi asimileaza tot ce-i dai.
Asa ceva NU se face! Incearca sa mentii aproximativ acelasi numar de calorii zilnic, ca organismul sa stie ca este tot timpul alimentat si sa nu faca provizii, asimiland mai mult, dupa ce ii dai calorii putine in anumite zile.
Deci, succesul unei diete de slabire este consecveta de a te tine in aceelasi lmite pe o perioada lunga de vreme.

2 răspunsuri:
| anonimul0724 explică (pentru Violleta2022):

Zici ca ar fi ok sa consum aprox aceleași calorii zilnic?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonimul0724):

Bineinteles ca este bine, sa consumi zilnic acelasi numar de calorii.