| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si am o problema, si cred ca o sa innebunesc, am facut 3 ekg la care unu la unu la cardiolog specialist sef de sectie din rm valcea doua in Romania si una in Anglia unde locuiesc momentan si trei seturi de analize la sange si toate au iesit perfecte. dar eu tot ma gandesc ca sunt bolnav cu inima nu pot sa-mi scot din cap. cateodata simmpt cami bate inima de 2oua ori mai tare si dupa aia incepe sa batata repede si ma panichez. si ma maii si inteapa cateo data.va rog frumos sa ma ajutati. credeti ca poate sa fice ceva? dau funda va rog sa nu ma speriati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
32 răspunsuri:
| guinevere a răspuns:

Si eu am asa ceva dar doctorul mi-a zis ca am palpitatii si nu este chiar ceva grav

| tyana a răspuns:

Probabil că ai făcut o obsesie şi cu cât te gândeşti mai mult cu atât o să simţi şi mai puternic toate bătăile inimii.Totuşi pentru liniştea ta ai putea să faci şi o ecografie cardiacă. Dacă şi ea iese bine ai nevoie de psiholog pentru că rişti să te îmbolnăveşti cu adevărat tot gândindu—te.

| larisalary12 a răspuns:

PLACEBO, nu mai avea imipresia ca esti bolnav!

| Onete_Dumitru_1950 a răspuns:

Din moment ce te-au examinat 3 specialisti, sigur nu ai nimic la inima, esti sanatos. Anumite batai neregulate daca ar fi se trateaza cu ceva pastile si de la 50 de ani majoritatea oamenilor le au. Dar tu nu ai asa ceva si niste intepaturi sau alte senzatii la inima vin de la o falsa transmisie nervoasa. Exista printre altele o boala numita ipohondria prin care iti este teama ca nu esti sanatos, desi esti. Am o ruda care de la 30 de ani se plangea ca este putreda de bolnava dar de fapt avea ceva cu psihicul. Am repezit-o foarte tare spunandu-i sa-i fie rusine ca se vaieta in locul altora care chiar sunt bolnavi si mor. Exista o nevroza numita nevroza cenestopata in care chiar ai niste suferinte provocate de frica dar organic nu ai de fapt nimic si traiesti pana la adanci batraneti, asa cum a observat si ruda mea care pana la 60 de ani cat are acum i-au murit inainte foarte multi si intr-adevar ca a inceput de vaicarelile ei din care de fapt nu se intampla nimic. Este deci o mare prostie sa te temi atat timp cat medicii spun ca nu ai nimic fiindca poti sa intretii o falsa problema si sa ai niste simptome create de propria minte. Asa ca mai degraba ia legatura cu un psiholog terapeut care te va rezolva daca nu-ti iese din cap ca vaicareala ta este un moft aiurea.

| vangaelis a răspuns:

Man, tu ai pus aceasta intrebare de o mie si una ori, mai tot timpul ti-am raspuns. Tot n-ai bagat la cap? Tu nu ai nimic din punct de vedere cardiologic. Mergi la serviciul de psihiatrie si trateaza-te de ipohondrie. Ca deja esti penibil punand aceiasi intrebare de n ori. Tu nu iti dai seama ca asta devine o obsesie?

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Cuv. placebo in contextul tau nu are nici o valabilitate. sau mai nou, este la moda a folosi cuvantul acesta pentru orice?

| vangaelis a răspuns (pentru Onete_Dumitru_1950):

Cu un psiholog nu rezolva nimic. Medicul psihiatru este mult mai indicat.
Hipocondria de regula este insotita mereu de depresie si anxietate iar acestea se combat prin tratament medicamentos. De asta recomand medicul psihiatru.

In rest toata stima pentru comentariul tau, cu argumente bine conturate.

| Mihaela1964 a răspuns:

Te inteapa, injunghie, ai batai cam dese si esti cam ipohondru, nu? Omule, ai 15 ai, esti sanatos ca un taur si te miorlai ca o mata! Scoate-ti singur prostiile din cap, daca trei medici n-au reusit s-o faca.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Du-te la un psihiatru. Nu ai absolut nimic la inima, insa ai o problema psihica serioasa, o ipohondrie severa care poate fi debutul unei psihoze si mai grave.

| Kaℓi a răspuns:

Tinere, termina cu prostiile. Nu ai nimic, este efectul nocebo... si asta iti poate face mai rau decat o afectiune adevarata. Daca esti convins ca ai o boala, in final o poti capata. Ai ganduri negative, te panichezi si orgasnismul tau reactioneaza. Cresterile de tensiune probabil sunt produse de atacuri de panica in momentul in care gandesti "oare am ceva la inima?" si poti sa fi sigur ca daca aveai ceva, medicii care te-au consultat isi dadeau seama. La 15 ani nici nu ar trebui sa-ti masori tensiunea! ce e cu prostia asta? ai dezvoltat o paranoia si nu-ti mai poti scoate din minte treaba asta, nu e sanatos sa gandesti asa negativ! o sa te imbolnavesti "de-adevaratelea"...
Si palpitatiile sunt destul de frecvente in adolescenta, schimbarile prin care trece corpul tau pot fi o cauza. Iti vor trece, dar baga-ti mintile in cap si traieste-ti copilaria/adolescenta, nu mai sta cu tensiometrul pe brat si frica in san! asa cevaaaa...

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Mhm...ma refeream la faptul ca totul vine din creier si ca nu trebuiesa se teama pentru nicio boala, imi pare rau mai, tu esti al naibi de perfect!

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Nu puteai spune asa simplu? Grav este ca nu accepti o critica constructiva, eu in nici un caz nu am avut intentia de a ma da rotund in fata ta.

PLACÉBO s. n. (Farm.) Medicament (sau preparat) inactiv prescris fie pentru a-i face plăcere pacientului, fie în scopuri experimentale, pentru a studia efectele farmaceutice ale medicamentului și reacțiile psihice ale pacientului. ◊ (Adjectival) Efectul placebo. – Din fr., engl. placebo.

Deci daca cuvantul "placebo" are legatura in contextul dat cu ceea ce ai spus tu, inseamna ca eu merit mustrari de la toti userii de pe TPU pentru ca vorbesc prostii.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Ai cautat mult in DEX?

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Nu duduie, am vrut sa-ti arat ca nu am vorbit prostii. Dar daca dumneata in loc sa-ti pui mintea la contributie si sa admiti faptul ca ai folosit cuvantul eronat, dumneata preferi sa-mi raspunzi in continuare cu impertinenta. Critica mea, a fost dinainte a va arata explicatia din DEX pentru ca stiam ca nu acesta este sensul folosit de tine.
Iti recomand sa lasi copilariile si sa nu-mi mai raspunzi cu impertinenta ca nu-ti sade bine.
Eu nu te-am luat in deradere si nu ti-am vorbit cu impertinenta asa ca prefer totusi sa-mi aratati minimul de bun simt daca este posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule,cu cat te gandesti mai mult la acest lucru cu atat mai repede ti se va intampla acest lucru.Esti sanatos, doar ca t trebuie sa uiti de asta

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Duduie, impertinenta, ha!
chiar nu am chef de cearta, ok?

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Eu ma cert? Dumneata ai fost impertinenta replicandu-mi "Ai cautat mult in DEX?". Este mult mai onorabil a cauta termeni in DEX pentru a fi sigur de idee decat a folosi termeni in nestiinta de cauza.
Conform limbii romane duduie inseamna domnisoara, iar impertinent se refera la obraznicie deci nu a fost ceva iesit din comun ca sa fii plina de tine. Admite ca ai gresit si gata. Nu te mai etala cu atata nonsalanta ca nu iti sade bine.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Un singur cuvant pentru tine : IPOCRIT

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Mai bine astept sa mai cresti. Poate ti-o veni si mintea la cap intre timp. In rest, numai de bine.

PS: Nu stiu in ce mediu te invarti dumneata, dar in lumea reala oamenii nu te vor pupa in fund daca ai un altfel de comportament. Din contra, un sut un fund primesti garantat.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Un sut in fund e un pas inainte!

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Da, este un pas inainte dar se pare ca acest sut in fund inca nu l-ai primit ca de altfel nu vad de ce esti asa obraznica. Daca te-as fi insultat sau ceva de genu mai credeam si eu. Tot ce am facut este doar faptul ca ti-am atras atentia ca ai folosit cuvantul gresit dar dumneata din obraznicie crezi ca iti permiti sa ma iei peste picior cu replici ieftine? De unde si pana unde iti permiti tu un copilut sa ma faci ipocrit.
ramai cu bine, nu are sens sa ma mai complic cu copii obraznici ca dumneata.
Sa-ti fie rusine, ca nu stii sa admiti ca ai gresit si nu ai avut bunul simt sa reformulezi sau sa te corectezi.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Poate am gresit, dar :
1.nu am fost obraznica
2.nu stiu de ce te crezi atata de matur incat sa imi dai lectii de viata

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

1. nu-ti asumi greseala
2. esti obraznica prin replicile tale gen "ai cautat mult in dictionar" si multe altele printre care ma numesti ipocrit
3. iti lipsesc bunele maniere intr-o conversatie asta este clar
4. "nu stiu de ce te crezi atata de matur incat sa imi dai lectii de viata " este o replica infantila care spune multe despre cat de obtuza esti in gandire
5. eu nu pun intrebari in genul "daca Marilyn Manson chiar are cont pe ask sau e fake"

Seara buna!

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Auzi, pentru ce e acest site mai omule, din cate stiu eu pentru a pune intrebari si spre deosebire de tine eu macar ascult muzica buna nu guta si mai stiu eu cine, asta e te tradeaza fata

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Da este un site de pus intrebari nu am zis ca este altceva, dar sunt intrebari care te lasa mirat la cat de stupide pot fi.
In primul rand, nu stiu cu cine vorbesti dar tu te-ai uitat prin playlist la mine si ai vazut Guta? Te-ai uitat la poza degeaba, si nu ai vazut nimic. Tricoul este cu Angus Young de la AC/DC, par lung. Deja esti penibila. Arunci venin de aiurea. Ia-o mai usor ca poate te otravesti din propriul venin.Am ajuns sa ma cert cu un copil.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Frate, incerci sa pari ceea ce nu esti si cu vorbele pe care mi le spuneai mie...
deja cazi in cealalta extrema

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

O zi buna!

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Doare adevarul?

| vangaelis a răspuns (pentru larisalary12):

Mai Larisa nu te potolesti? Daca vezi ca am incetat si imi vad de treaba nu te duce mintea si pe tine sa incetezi? Ce mai vrei acum? Cauti nod in papura? Cauta in zadar, nu ai decat sa continui cu obraznicia.

| larisalary12 a răspuns (pentru vangaelis):

Vreau sa mai continui cu "obraznicia" putin, tu ai inceput deci, inainte sa judeci pe cineva asigura-te ca esti perfect.