| anonim_4396 a întrebat:

Salut,am 15 ani și de curând am făcut niște analize și totul este bine in afara de vitamina d. In trecut am avut niște stări ciudate, anxietate cred, câteodată mai ma trezesc cu ele, acum iau niște pastile pentru vitamina d, aveți idee dacă acele stări erau provocate din lipsa vitaminei d?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| andreiscripcaru a răspuns:

Stările de anxietate sunt ceva între normal și anormal. Sunt la aceeași vârstă și am stări de anxietate tot timpul. Nu ma pot pronunta ca este din cauza lipsei de vitamine sau de la alimentație. Adolescenta este cea mai grea perioada a vieții în care te simti foarte sensibil și vulnerabil, ușor de influențat și rănit de alte persoane în special verbal. Situația poate fi și invers. Din cauza anxietății poti avea lipsa de vitamine și alte substanțe vitale din corp pentru ca anxietatea te face să nu mai ai chef să mănânci ce trebuie sau deloc, să faci mișcare și alte chestii.
Sper ca ti-am fost de folos.

4 răspunsuri:
| Fantaspirit a răspuns:

Depresia,apatia apare când se produce un deficit de vitamina D, expunerea la soare ajuta mult mai mult decât pastilele, dar pot fi benefice și ele.

| helpforyou a răspuns:

"Care sunt semenele si simptomele deficitului de vitamina D?

Deficitul sever de vitamina D determina fragilizarea oaselor, care se manifesta la copii prin probleme de dezvoltare, slabiciune musculara, dureri osoase si deformari articulare. Acestea sunt foarte rare. Totusi, copiii care sufera de deficit de vitamina D pot prezenta slabiciune musculara sau dureri musculare.

Deficitul de vitamina D nu este foarte evident in cazul adultilor. Semnele si simptomele pot fi:

Oboseala
Durere osoasa
Slabiciune musculara, spasme sau crampe musculare
Tulburari de dispozitie, precum depresia"

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/deficitul-de-vitamina-d

| Anonimus12368j8 a răspuns (pentru andreiscripcaru):

Mulțumesc,nu știam ca nu sunt singurul care se confrunta cu stările astea

| Goete a răspuns:

Trebuie sa mai iesi pe afara, vitamina D se asimileaza de la Soare
Anxietatea este o Emotie, nu lipsa unei vitamini