| amluatcaprafoarterausimadoarecapu a întrebat:

Salut am 15 ani si iau calciu cu d3 labdromen si as vrea sa stiu cate cuti trebuie sa iau si cat timp

va rog spuneti-mi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In Anglia, dupa cate stiu eu, nu prea este soare mult timp intr-un an de zile.Asa ca profita cat poti de soare(mai ales vara),deoarece razele solare fac absorbtia calciului mai usor.
Dupa ce ai luat doza prescrisa de medic, fa analize, si in functie de rezultat poti sa repeti doza, dupa prescriptia medicului.Dar combina-l si cu magneziu. Dupa cum ti-am scis, nu este sanatos sa iei continuu.SANATATE!

3 răspunsuri:
| Al3xinio a răspuns:

Cum a zis si cornel ce iti voi spune e doar orientativ. Cand eram de varsta ta stiu ca luam primavara si toamna, 2 capsule pe zi.

| pietrean a răspuns:

Calciul nu trebuie luat, daca nu ai nevoie.In cazul in care se ia prea mult,poti avea probleme :pietre la rinichi,crize cardiace, etc.
Trebuie sa-ti faci analize(SANGE), sa vezi daca ai probleme de absorbtie a calciului, poate ai calciu suficient.
Inca un sfat, daca ai nevoie de calciu, este bine sa se ia impreuna cu magneziu.Se asimileaza mult mai bine, dar in doze prescrise de medic(sunt si in farmacii, in doze recomandate).

| amluatcaprafoarterausimadoarecapu explică (pentru pietrean):

Pai am probleme cu calciu si vitamina d le am scazut e si doctora mi dat sa iau calciu cu d3 labdromen am luat trei cuti, lacuiesc in Anglia si mia mai trimis bunica inca 5, si de aia zic daca trebuie sa mai iau