| Claudiufast a întrebat:

Am 16 ani, fac 17 peste doua săptămâni. Problema este ca sunt foarte slab, am 50kg la 1.65. orice as face nu mă îngraș, am fost la medicul de familie și a zis ca am Rahitism. Acum întrebarea mea. cum se tratează? Cât mai repede as vrea. dacă fac sala, mă va ajuta? Ce alimentație trebuie sa am? Mulțumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| marevna13 a răspuns:

Fostul meu prieten are 50 kg si 175 si nu are rahiti. Pt rahitism eu stiu ca tb sa iei calciu cu vitamina d3, dar ar tb sa iti ia niste analize sa stii sigur ca asta ai, nu se pune diagnosticul din gura.

| Cosmin86 a răspuns:

Abia ai fost la medic si ne intrebi PE NOI cum se trateaza?

Dar ala doar ti-a dat diagnosticul si te-a dat afara din cabinet sau cum?

| Claudiufast explică (pentru Cosmin86):

Mi-a dat doar niște pastile. Realizezi ca nu o sa ajute in mare parte, nu?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Claudiufast):

Du-te la un medic nutritionist.