| AlinBaicu a întrebat:

Salut,am 17 ani abia împliniți.Am înălțimea de 165, nu am păr la subraț și nici pe picioare,(și mustața e foarte mică ), iar vocea nu mi s-a schimbat.MA PANICHEZ DEGEABA sau e ceva normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Nu te panichezi degeaba. Trebuie să mergi la endocrinolog. Ce ai tu se numeşte pubertas tarda. O să-ți facă nişte analize şi radiografie să constate vârsta oaselor. Trebuie să mergi cât de curând.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru StudentLaMedicina):

Şi pentru a recupera creşterea în înălțime.

| shyde a răspuns:

Dupa cum a zis domnu' doctor mai jos, mergi la endocrinolog.

Dar eu nu m-as panica. Ai 165, mie imi suna ok. Eu am 171 de la 15-16 ani si n-am avut niciodata mai mult. Esti in zona normala cu inaltimea, dupa parerea mea.

Intr-adevar, probabil mai poti recupera ceva cu vreo forma de medicamentatie sau mai stiu eu ce se face, dar nu vad de ce e vreo problema grava ce ai tu. Nici macar nu stim sigur ca e ceva de diagnosticat neaparat. Poate asa esti tu, mai putin paros.

Am avut colegi cu par corporal aproape zero si la liceu, si tot asa au ramas si dupa. Nu am auzit de la ei de vreo problema grava sa rezulte din asta pana acum. Esti un om ca noi toti, si nu pari sa ai ceva ce te-ar exclude cu totul din zona normalitatii.

| Batmanel a răspuns:

Poti sa iti faci ceva verificari daca te sperie, in schimb sunt multi tineri care au o dezvoltare intarziata. Am avut un coleg care tot liceul cel, putin pana la 18 ani, a avut aceeasi inaltime si voce de copil, nu cred ca avea 160cm, era mai mic decat aproape toate fetele si o voce pitigaiata. M-am reintalnit cu el dupa facultate (am fost la facultati diferite si relatia nu chiar atat de stransa) era deja cat mine (care aveam 186cm din liceu) si cu o voce groasa de nu mi-a venit sa cred ca e tot el.
Sanatate!