| Leo32 a întrebat:

Salut, am 19 ani si merg la sala de cateva luni ( dupa o lunga pauza) si mi-am cumparat niste proteine si am citit peste tot pe net ca dauneaza ficatului si chestii dastea....nu stiu ce sa mai cred, acum mereu cand imi beau shake-ul ma gandesc la asta si nu pot sta linistit. Tin sa mentionez ca mananc sanatos zilnic ( mere, banane, portocale sau alte fructe sau legume).Va rog sa raspundeti doar daca sunteti cunoscatori. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Alexandru_Sandu_1997 a răspuns:

Unde ai citit asa ceva?hee hee) nu dauneza iti spun eu din proprie experienta si nu te lua dupa toti prosti care nu stiu diferenta dintre proteine si steroizi ia linistit si nu iti mai face atatea griji

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Proteinele concentrate chimic, precum si dietele foarte bogate in proteine dauneaza ficatului, rinichiului si potentei. dar e un risc asumat. Atata timp cat medicul tau ti-a permis ca consumi acest tratament si iti supraveghezi atent starea de sanatate (analize si consultatii suficient de frecvente), o sa depistezi la timp problemele si o sa le corectezi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Proteinele nu afecteaza testosteronul, ca sa poti spune ca dauneaza "potentei", asta e un mit din anii 70.

In rest cu ficatul si cu rinichii, da, dar repet : doar EXCESUL care este greu de atins.

Eu la 20-25 de oua intregi pe saptamana si uneori 4-5 fripturi intr-o zi, tot nu am ajuns la exces de proteine.