| anonim_4396 a întrebat:

Am dat un search pe google să văd simptome diabet...
După ce am văzut sete neîncetată, oboseală accentuată, înțețoșarea vederii și scăderea în greutate am început să mă sperii.
De obicei după ce mănânc îmi vine o sete destul de mare.
Câteodată simt o oboseală în mine, fără ca să fi făcut vreun sport, sau o treabă (ce-i drept este că stau foarte mult la calculator).
Înțețoșarea vederii, aici nu prea m-am speriat și tatăl meu are ochelarii și cred că e genetic.
Am 14 ani și am 40-45 kg e normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| extremeA07 a răspuns:

Setea neincetata nu e aia pe care o ai tu si pe care in general o are lumea. Si mie mi se face sete, chiar si in timp ce mananc. Apoi, calculatorul oboseste foarte tare, mai ales daca stai mai multe ore pe zi, iar dupa ce te ridici de la el ai senzatii de ameteala.
Nu mi se pare ceva neinregula, dar pentru orice eventualitate ia o pauza de la calculator, mai fa miscare, pe afara si vezi daca te mai simti asa.

| kar1GaNNN a răspuns:

E normal la varsta ta 45 kg, iar setea aia o avem toti dupa o masa buna.

| mixxjim a răspuns:

Nu cred sa ai probleme dar, ca sa te linistesti definitiv, vezi ca-n farmacii se fac teste de glicemie (pentru diabet) cu raspuns pe loc, exista niste aparate care dau rezultatul pe loc, folosite de diabetici. Ai grija sa nu-ti faci testul dupa ce mananci vreo ciocolata sau bei 1 l de cola, ca-ti iese rezultatul aiurea.

| StefanRO a răspuns:

Io am 43 si am doar 11 ani(nu e normal sa ai atat de putine) Da stai calm nu crezi ca esti cam mic sa ai diabet? In plus setea de apa vine de la faptul ca mancarea nu prea iti aluneca pe gat si daca bei apa aluneca mai repede

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca te iei dupa simptomele de pe net ai sa iti dai seama ca ai cancer in 10 locuri si alte 1000 de boli incurabile.

Diabetul se detecteaza cu o simpla analiza de sange, te duci la meci, iti face o glicemie si gata.

| Greenscarf26 a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine ar fi sa consulti un medic, nu sa citesti aiurea pe net sad

| DonotPositive a răspuns (pentru StefanRO):

Eu la 11 ani aveam 30 kg laughing

| Myhay94 a răspuns:

Nu stiu

| AlexRv a răspuns:

Buna!

Diabet, doua tipuri principale:

1- genetic => îl ai de când ești mic
2- nu genetic => se produce la persoane mai mari de peste 40 de ani

Daca pana la vârsta asta nu ți sa diagnosticat nimic în legătură cu asta, mi se pare destul de ciudat.

Probabil ai putina anemie, în caz ca nu te alimentezi cum trebuie, și de aceea ai acea oboseala în tine fără efort.

Faza cu setea, poate mănânci prea sărat, lucru ce produce sete de apa.

Iar în legătură cu vederea, diabeticii, cei în vârstă nu e vorba ca vad incetosat, ci li se șterge parte din vederea centrala din cauza depunerilor pe retina.

Daca totuși ești îngrijorat pe aceasta tema fa-ti un control medic, Cu siguranță iți va zice ceva asemănător la ce ți-am zis eu. Multa bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| StefanRO a răspuns (pentru StefanRO):

Oricum tu la 14 ar trebui sa ai mai multe kg rolling on the floor