| AntoGabrielAG a întrebat:

Salut, am nevoie de ajutorul vostru. De ceva timp am cautat pe net si am pectus carinatum nu pot sa cred`, pe langa asta ma simt atat de naspa. Se poate trata in Romania si cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mateisitudor a răspuns:

Eu am pectus excavatul, adica e fix invers. Eu am un fel de gaura in piept (la mine e mai mica). Sunt operatii cred, nu stiu daca in Romania, insa ce m-a ajutat pe mine cel mai mult a fost sala. Nu o sa regret niciodata ca m-am apucat de sala. Te dezvolti cu totul, mai ales cand incepi sa inveti cum sta treaba cu sala. Cel mai important e sa iti dezvolti pieptul, spatele si abomenul (abdomentul pentru ca profilul tau din fata sa arate mult mai bine). Cauta pe Youtube exercitii pentru ca sunt multe. Cauta: Pectus carinatul exercises sau ceva de genul si vei gasi multe. Iti urez succes!

| AntoGabrielAG explică (pentru mateisitudor):

Si daca ma operez dispare?

| mateisitudor a răspuns (pentru AntoGabrielAG):

Chiar nu Stiu cum sta treaba la problema ta. Eu ti am.dat sfaturi mai sus pentru ca problema ta e fix opusă problemei mele. Despre operatie nu stiu, însă mi se pare ca exista corseturi sau elastice care apasa in zona aia. Gen porti un fel de corset si împinge partea ieșită. Sunt multe informatii pe google si Youtube

| AntoGabrielAG explică (pentru mateisitudor):

Bn, mersii!