| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o beșică la picior, ce fac cu ea? O am de vreo 1 an, poate 1 an jumate la picior și încă nu mi-a trecut, la mâna, după ce îmi apare una o sparg imediat, iau pielea moartă de deasupra și o las până trece, dar la picioare parcă mie un pic frică, ce sa fac? Sa o sparg sau sa merg la doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Justme12344321 a răspuns:

Wow! Basica de 1 an?
Eu o spargeam la prima vedere. Incearca sa iti iei inima in dinti, si sparge-o, apoi dezinfecteaza locul, si se va vindeca. sigur e dureroasa.
Eu mereu mi le sparg cu un ac steril, si apoi dezinfectez, ma ustura putin pe moment, apoi ma simt "eliberata" sincer.

| Justme12344321 a răspuns (pentru Justme12344321):

Daca chiar iti e teama sa o spargi tu mergi la medic, si vei scapa de basicuta nastrusnica.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Schimbă încălțămintea!
Nu poate exista bășica de peste un an, bășica ori s-ar fi spart din cauza incălțămintei incomode, ori apa (secreția) din bășică s-ar fi absorbit de la sine in organism. Pur si simplu, refuz să cred. happy
E posibil să fie vorba de altceva, de exemplu, de o... bătătură.

| Violleta2022 a răspuns:

Arunca incaltamintea aia care iti face basici si poarta sandale sau papuci pana trece complet, iar pe viitor, cumpara ceva mai larg sa nu-ti mai faca basici.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Violleta2022):

Oh, cred că ține și de material. Eu port niste sandale, in care de obicei, mă simteam confortabil și am făcut o bășică de toată frumusețea, sub degetul mic de la picior. Am spart-o si am indepărtat pielea (poate că nu trebuia), dar și acum, după două zile, abia calc pe picior. Se vindecă greu, fiindcă pun presiune pe el happy

| IonelIonescu a răspuns (pentru floresdemayo):

Dacă nu luai pielea de acolo, simțeai și durere, dar nu se vindeca deloc, sincer cred că ar trebui să încerci să stai în pat, și să ai grijă de rană, și mulțumesc și eu pentru răspuns, sper sa te vindeci cat mai repede?