| erasmo96 a întrebat:

Am o mica-mare problema... daca acum cateva luni aveam vreo 64 de kg, acum am 71 de kg. Am 1, 75m inaltime si vreau sa scap cat mai repede de aceste kg in plus. Fac sport foarte mult insa continui sa ma ingras. Alerg si joc tenis aproape zilnic, abdomenul meu e plat insa pe picioare, pe coapse si pe fund se tot depunde. Ce as putea face? Multumescwinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai ( şi dacă eşti fată sau băiat ), pentru ca să vedem dacă e necesar să slăbeşti.

Oricum, dintr-o întrebare ( a ta ) anterioară am observat că eşti fată; iar dacă mă iau după ID-ul de user, bănuiesc că ai 17 anişori...

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 64, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Totuşi, ai cu 6-7 kg mai mult decât greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti vreo 6-7 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ, etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Mai putina paine, mai multa apa, fructe, legume crude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
65 de kilograme e ideal sa ai.
Incearca sa reduci dulciurile, sarea, prajelile, grasimile, multa miscare zilnic.
Te pup!

| simanapeace a răspuns:

Nu mai manca asa mult si mananca mai multe fructe

| Bambilika a răspuns:

Incearca sa mananci cat mai sanatos si echilibrat. nu te lua dupa tot felul de diete. respectati orele de masa si de somn. acum ca e vara poti manca cat mai multe fructe si legume.

| anqwe a răspuns:

Ai auzit de dieta dukan? este buna in special ca poti manca cat vrei, insa doar anumite alimente in special carne. Au auzit foarte multe pareri pozitive.