| zana a întrebat:

Salut.am o problema. m-am trezit de dimineata ca aveam viermi in intestinul gros.au lungime cam pana intr-un cm si sunt albi.si ma mananca ft tare in apropierea anusului. ce sa fac?crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

Un tratament cu Zentel... iti va da sfaturi la farmacie. Stai linstit nu e nimic grav laughing( sper laughing )

| zana explică (pentru Justmed):

Idee cam cat costa?

| GameMaster23 a răspuns:

1. Nu e nimic grav
2. Trebuie sa te duci la farmacie si o sa iti dea aia un tratament.
3. Sper ca te-am ajutatwinking

| zana explică (pentru GameMaster23):

Multumesc pentru ajutor! o sa incerc maine

| zana explică:

Da...problema e ca mie sa nu intra in vagin...asta ma sperie cel mai tarecrying

| robert1236 a răspuns:

Mai bine du-te la spital sa te consulte.

| Justmed a răspuns (pentru zana):

50-60 lei ...se dau cam 5 cutii a cate 2 medicamente...

| Justmed a răspuns:

Apropos nu ai voie sa mancanci lactate si dulciuri DELOC...

| miki_4604 a răspuns:

Ulei de usturoi capsule de la Tiens.www.tiens-romania.ro.Scapi garantat Multa sanatate

| yellowalien a răspuns:

Sunt oxiuri, nu sunt foarte periculosi, in schimb se iau extrem de usor. Va trebui sa iei medicamente si tu, si ceilalti membri ai familiei, dar si prietenii apropiati(ar fi ok daca ai putea sa-ti faci curaj sa-i intrebi daca au simptome sau ceva). Altfel riscati sa va transmiteti pe rand parzitii si recidiveaza. (stai calma, nu intra in vagin!)
Nu prea se dau medicamente pentru oxiuroza fara reteta, asa ca ai face bine sa mergi la medicul de familie sa-ti prescrie ceva.
Alte sfaturi: Spala-te foarte bine pe maini cu apa si sapun, pentru a evita transmiterea oualor peste tot, mai ales dupa ce ai fost la toaleta!
Pe viitor ai grija sa nu mananci cu mainile murdare(pachetelul de la scoala spre exemplu; fa-ti un "stoc" de servetele umede, sa ai mereu in situatii de urgenta)
Urmeaza tratamentul asa cum iti este recomandat atat tu cat si toata familia ta! E neaparata sterilizarea intregii familii, chiar daca la ei nu au aparut simptome!
Consuma usturoi si seminte crude de dovleac! Sunt vermifuge, foarte bune adjuvante in problema pe care o ai acum.
Pe langa asta, stai linistita, e o afectiune destul de frecventa si se trateaza usor!

| yellowalien a răspuns:

Http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552 uite si un link pentru informatii suplimentare.
Multa sanatate! :)

| zana explică (pentru Justmed):

Pai am probleme de sanatate... daca nu mananc dulce am stari de lesin permanentestraight faceca sa nu mai zic de lactate.mi se crapa unghiile ca si cum as fi dat cu ciocanu peste ele si dor pana in creieri...

| Justmed a răspuns (pentru zana):

Atunci e mai complicat...dar e chiar asa greu sa mergi pana la medic sa iti dea o reteta?

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si eu sunt la fel straight face.Am incercat sa mananc seminte de dovleac, mi s-a spus sa le mananc intregi (cu tot cu coaja), am mancat dar degeaba.Seara simt ca innebunesc.straight face
Nu ma simt deloc bine...Tu ai rezolvat ceva?

| Anda_Grigore_1998 a răspuns:

Buna! am si eu aceeasi problema! nu rade dar til poti scoate cu un betisor de urechi te va gadila putin dar dupa acea ati va trece. dar nu uita fa-ti un dus dupa aceea si ai putea sa faci asta seara atunci ei ies mai mult