| vclaudiu7 a întrebat:

Salut, am o senzatie de nod in gat cand inghit si in ultimul timp senzatie de strangere de gat. Poate fi o problema cu tiroida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BuLaNNNeL a răspuns:

Mda, ce sa zic. incearca sa.ti controlezi ipohondria si senzatia necesară de asistență medicală. Discuta cu psihiatrul tau, mai cere si alte păreri (tot de la medici). Fa-ti si analizele necesare, mai mult ca sigur te vei linisti văzând că totul este în regulă, dar ideea de baza e sa iti ti in frâu aceste iesiri, frici de boli și chiar nevoia/ simțul mai bine zis de a fi consultat mereu de către doctori. Schema de tratament o respecți?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dar noi cum am putea sa stim?

| vclaudiu7 explică (pentru RAY):

Pai, poate cine are experienta cu probleme la tiroida recunoaste simptomu?

| RAY a răspuns (pentru vclaudiu7):

Nu asa descoperi ce ai si facand niste analize, stiinta are ca baza dovezi nu ce credem noi, du-te la doctor si eu am tsh un pic cam mare si fac analizele, cei drept simt ceva la gat dar poate sunt muschi nu stiu, dupa net nu putem trai, intelegi

| vclaudiu7 explică (pentru RAY):

Cam asa.

| BuLaNNNeL a răspuns:

De obicei "nod in gat" este un simptom foarte comun al anxietatii. Du-te la medici pentru un diagnostic corect.

| vclaudiu7 explică (pentru BuLaNNNeL):

Sunt anxios..si ipohondru happy

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru vclaudiu7):

Diagnostice date de un medic psihiatru, presupun? Tot el, presupun, ar fi trebuit să iti zică cauza "nodului in gat" si anume anixetate si tot el ar fi trebuit sa.ti prescrie o schema de tratament.

| vclaudiu7 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da, mi-a zis.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru vclaudiu7):

Păi si de ce ai mai pus intrebarea? Datorita ipohondriei?
Iti poti face si analize de genul pentru linistea ta.

| vclaudiu7 explică (pentru BuLaNNNeL):

Cam asa, da le-am facut deja in noiembrie si mi-e ca atunci nu aveam si acum a aparut straight face

| vclaudiu7 explică (pentru BuLaNNNeL):

Mersi de informatie, si normal ca respect daca te referi cumva la tratamentul de la psihoterapeut.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru vclaudiu7):

Ce psihoterapeut? Psihologii nu dau medicamente sau faci psihoterapie cu un doctor psihiatru?
Ideea e ca tu trebuie sa te controlezi, imposibil sa nu existe ceva tehnici care să iti educe subconștientul. De la simpla activitate permanentă (munca, sport, citit, iesit in aer liber, jucat pe pc etc) practic sa iei pauza doar cand te pui la culcare, până la adevărate tehnici sau exerciții; meditatii, habar n.am. Intereseaza-te si la medic si la oamenii care se confrunta/confruntat cu asa ceva, imposibil sa nu fie ceva care să te ajute in "lupta" asta, dar nu uita ca cel mai mare ajutor esti chiar tu însuți.

| xXxRobertXx a răspuns (pentru vclaudiu7):

Ai rezolvat problema? ca si eu am nod in gat.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru vclaudiu7):

Mda, ce sa zic. incearca sa.ti controlezi ipohondria si senzatia necesară de asistență medicală. Discuta cu psihiatrul tau, mai cere si alte păreri (tot de la medici). Fa-ti si analizele necesare, mai mult ca sigur te vei linisti văzând că totul este în regulă, dar ideea de baza e sa iti ti in frâu aceste iesiri, frici de boli și chiar nevoia/ simțul mai bine zis de a fi consultat mereu de către doctori. Schema de tratament o respecți?